Wojna w Ukrainie. Andrzej Duda: mamy kryzys uchodźczy w Polsce
Inwazja Rosji na Ukrainę to główny temat środowego spotkania w Ankarze prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. - Trzeba uczynić wszystko, aby zatrzymać rosyjską inwazję na Ukrainę - mówił Duda. Zaapelował też o wsparcie dla Polski w pomocy uchodźcom.
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w tureckiej stolicy ma charakter roboczy. Po spotkaniu w cztery oczy prezydentów Dudy i Erdogana obaj przywódcy wygłosili oświadczenia.
Prezydent Turcji na wstępie nazwał polskiego prezydenta osobistym przyjacielem, a Polskę strategicznym partnerem. - Wizyta prezydenta Dudy jest wyrazem jego determinacji - stwierdził Erdogan.
Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, Erdogan powiedział, że wraz z Dudą wymienili się opiniami i dodał, że 24 marca spotkają się ponownie na nadzwyczajnym szczycie NATO, który ma odbyć się w Brukseli.
Zapowiedział, że w czwartek przedstawiciele Turcji będą rozmawiać ze stroną ukraińską. - Będziemy kontynuować dyplomatyczną drogę do zażegnania wojny - mówił turecki przywódca.
Podziękował również Polsce za pomoc uchodźcom z Ukrainy. - Jest to zachowanie naprawdę godne podziwu - podkreślił Erdogan.
Andrzej Duda zaapelował o wsparcie w pomocy uchodźcom z Ukrainy
Andrzej Duda podziękował za zaproszenie do Ankary. - Dziękuję za wkład, który Turcja dzisiaj w tym zakresie czyni, aby ten pokój powrócił na Ukrainie. Nie mamy wątpliwości, że trzeba uczynić wszystko, aby rosyjska inwazja na Ukrainę została zatrzymana i by Rosjanie zaprzestali bombardowania ukraińskich miast, miasteczek, wiosek, zabijania ludności cywilnej - mówił Duda.
Dodał, że takich obrazów "nikt nie widział od II wojny światowej". - To jest ogromna tragedia naszych czasów, wielkim naszym zadaniem jest, aby jak najszybciej się zakończyła, dziękuję bardzo za wkład, który pan prezydent i Turcja w tym kierunku czyni - powtórzył.
Podkreślił również potrzebę wsparcia Polski w pomocy uchodźcom z Ukrainy. Podkreślił, że jest to dla Polski "olbrzymie wyzwanie"
- Śmiało można mówić, że dzisiaj mamy kryzys uchodźczy w naszym kraju. Jeżeli nie otrzymamy wsparcia międzynarodowego, będziemy w bardzo trudnej sytuacji. Apeluję do całej wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla Polski - powiedział Andrzej Duda.
- To już prawie 2 mln uchodźców, którzy przybyli do Polski. Do wczoraj było ponad 1,8 mln ludzi, dzisiaj zapewne ta liczba zbliża się do 2 mln, dlatego że szacujemy, że mniej więcej ok. 100 tys. uchodźców dziennie przybywa do Polski - przekazał prezydent.
- Liczę, że po zaprzestaniu rosyjskiej inwazji wspólnota międzynarodowa w sposób ofiarny włączy się w proces odbudowy wszelkiej infrastruktury na Ukrainie - dodał.
Zobacz też: "To niewyobrażalne". Ppłk Faliński o pomyśle Kaczyńskiego
Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu powiedział z kolei w środę w Moskwie, że Turcja jest gotowa być gospodarzem rozmów pokojowych między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem - podaje na Twitterze portal Nexta.
Cavusoglu spotkał się w środę z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
Wojna w Ukrainie. Seria rozmów Ankary
Turcja jest państwem, które angażuje się - podobnie jak Polska - w negocjacje pokojowe pomiędzy Rosją i Ukrainą - zauważa PAP. W czwartek w tureckiej Antalyi odbyły się trójstronne rozmowy z udziałem szefów MSZ Ukrainy, Rosji i Turcji - Dmytra Kułeby, Siergieja Ławrowa i Mevluta Cavusoglu.
Wtedy też Erdogan rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z prezydentem USA Joe Bidenem. Podczas rozmowy telefonicznej zadeklarował, że dla Ankary jest ważne, by utrzymywać dialog zarówno z Kijowem, jak i z Moskwą, by zapobiec pogłębianiu się ukraińsko-rosyjskiego konfliktu zbrojnego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Wojna w Ukrainie. 21. dzień rosyjskiej inwazji
W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał przed Kongresem USA - padły znamienne słowa. Ukraiński lider wezwał też Joe Bidena, by ten został "liderem świata". Ukraińska armia przekazała, że w ostatnich godzinach zadała Rosjanom "druzgocące ciosy". Zniszczono m.in. trzy rosyjskie myśliwce, jeden helikopter oraz trzy drony. Przeprowadzono też dziewięć ataków lotniczych na kolumny rosyjskich wojsk.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski