ŚwiatWojna na Ukrainie. Zakończyły się rozmowy rosyjsko-ukraińskie

Wojna na Ukrainie. Zakończyły się rozmowy rosyjsko-ukraińskie

Rozmowy Ukrainy i Rosji zostały zakończone. Doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przekazał, że delegacje wrócą do swoich stolic na konsultacje przed drugą rundą negocjacji.

Wojna na Ukrainie. Zakończyły się rozmowy rosyjsko-ukraińskie
Wojna na Ukrainie. Zakończyły się rozmowy rosyjsko-ukraińskie
Źródło zdjęć: © PAP | SERGEI KHOLODILIN / BelTA / HANDOUT
Radosław Opas

O końcu rosyjsko-ukraińskich rozmów poinformowała w poniedziałek po godz. 17 czasu polskiego agencja RIA Novosti. Przekazano, że strony poruszyły szereg priorytetowych tematów.

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Michaił Podoljak oświadczył, że omówiono możliwość przeprowadzenia w najbliższej przyszłości drugiej rundy rozmów.

Z kolei Władimir Miedinski, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedział, że kolejne negocjacje odbędą się na granicy polsko-białoruskiej. Strona ukraińska wciąż nie potwierdziła tych informacji.

Agencja Interfax, powołując się na przedstawiciela Wołodymyra Zełenskiego, podała, że głównym celem pierwszej rundy rozmów było przerwanie działań bojowych.

Zobacz też: Były żołnierz GROM: "Ukraińcy muszą się przygotować na najgorsze"

Morawiecki o wojnie na Ukrainie: zdajemy test z solidarności

Do inwazji Rosji na Ukrainę po raz kolejny odniósł się w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że "rosyjski atak wywołał już dzisiaj kryzys humanitarny, który narasta z godziny na godzinę".

- Dzisiaj jako Polska i wiele innych krajów mamy serce na dłoni dla narodu ukraińskiego. Teraz jest czas, żeby pomagać i Polska będzie pomagała wszystkim poszkodowanym. Mamy do czynienia z ogólnonarodowym pospolitym ruszeniem, wierzę, że potrafimy razem dokonać wielkich rzeczy - powiedział premier podczas spotkania z ambasadorami UE.

Morawiecki poinformował, że pierwszego dnia po ataku na Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyło około 25 tys. osób. - Kolejnego dnia 40 tys., a jeszcze kolejnego 60 tys. Teraz dziennie do Polski będzie wjeżdżać około 100 tys. uchodźców - wskazał polityk, dodając, że w sumie do Polski trafiło już około 300 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy.

Zaznaczył jednocześnie, że "zdajemy i zdamy ten test z odpowiedzialności, z solidarności". - Dziś jest to potrzebne, aby pomóc naszemu sąsiadowi - przekonywał szef polskiego rządu.

Pomoc dla Ukrainy. Lista organizacji z Polski i Ukrainy

Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że w kierunku Polski ruszyły setki tysięcy Ukraińców. Aby pomóc uchodźcom, organizowane są liczne zbiórki i akcje pomocowe. Potrzebne są przede wszystkim ubrania, jedzenie oraz zakwaterowanie.

Chcesz pomóc? Poniżej publikujemy listę największych organizacji, do których można się zgłaszać lub wpłacać pieniądze na specjalne konta.

Zbiórki prowadzone przez polskie organizacje:

Organizacje z Ukrainy:

Przeczytaj również:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainieukrainarosja
Wybrane dla Ciebie