Trwa ładowanie...

Wojna między Koreą Północną i Południową zostanie formalnie zakończona. Nadchodzi "nowa era"

Rządzący Koreą Północną i Koreą Południową jeszcze w tym roku ogłoszą oficjalny koniec wojny pomiędzy obydwoma krajami. Moon Dze-In oraz Kim Dzong Un podpisali deklarację na rzecz pokoju.
Share
Przywódcy 2 państw spotkali się na szczycie
Przywódcy 2 państw spotkali się na szczycieŹródło: Getty Images, Fot: Korea Summit Press Pool
d40dsri

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In oraz głowa państwa Korei Północnej Kim Dzong Un podpisali "Deklarację Panmunjom na rzecz pokoju, dobrobytu i unifikacji na Półwyspie Koreańskim".

W dokumence zawarto, że "przywódcy państw uroczyście oświadczają, że nigdy więcej nie dojdzie do wojny na Półwyspie Koreańskim i nastaje nowa era pokoju". Przedstawiciele państw podkreślili również, że będą pracować nad "złagodzeniem napięć militarnych" i znaczącym "wyeliminowaniem zagrożenia wojną".

d40dsri

Zobacz także: Polska jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet krajów świata

"Południe i Północ będą prowadzić dialog i negocjacje w różnych dziedzinach, w tym rozmowy na wysokim szczeblu, tak szybko, jak to będzie możliwe, i podejmować aktywne działania w celu wdrożenia uzgodnionych na szczycie kwestii" - czytamy.

d40dsri

Deklaracja zostala podpisana na szczycie zorganizowanym między obydwoma krajami. Piątkowy szczyt jest trzecim w historii i pierwszym od 11 lat spotkaniem przywódców Korei Północnej i Południowej.

Mun Dze In przywitał Kim Dzong Una w Panmundżomie, w strefie zdemilitaryzowanej pomiędzy państwami koreańskimi.

Wojna między Koreą Północną i Koreą Południową rozpoczęła się w 1950 r. Akcje militarne zakończono po trzech latach, ale do dziś nie podpisano traktatu oficjalnie uznającego jej koniec.

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40dsri

Podziel się opinią

Share
d40dsri
d40dsri
Więcej tematów