Wojewoda nie sprawdzi, czy radny ma żonę
Mandat radnego można stracić za spóźnienie
się z oświadczeniem o działalności gospodarczej małżonka. Ale
jeśli ktoś w ogóle nie złożył oświadczenia, albo utajnił firmę
"drugiej połowy", to w zasadzie żadne konsekwencje mu nie grożą,
pisze "Gazeta Wyborcza".
Nie mamy instrumentów do sprawdzenia, czy czyjaś żona albo mąż prowadzą działalność gospodarczą - przyznał rzecznik wojewody Kujawsko-Pomorskiego Paweł Skutecki.
Czy samorządowcy, którzy nie złożyli oświadczeń o działalności małżonków, pozostaną bezkarni, zapytała "Wyborcza" prof. Jerzego Regulskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Sejm uchwalił przepisy o oświadczeniach, ale nie wprowadził mechanizmu ich sprawdzania - powiedział profesor. Ale nawet jeśli państwo nie zaangażuje tu ABW, prawda będzie wychodzić na jaw. Oświadczenia są jawne, powinny być publikowane w internecie. To, czy radni podali w nich prawdę, będą weryfikować lokalne media, czasami nawet sąsiedzi. Samorządowcy, którzy nie chcą ujawniać majątków, będą tracić mandaty.
Na razie jednak - według Regulskiego - będziemy mieli do czynienia z setkami dziwnych sytuacji. Profesor podał przykład. Otóż zna radnego spod Warszawy, który czeka na werdykt wojewody, bo oświadczenie dotyczące działalności małżonka złożył z opóźnieniem, a w oświadczeniu napisał tylko "nie dotyczy", bo nie ma żony.
Samo opóźnienie oświadczeń nie łamie antykorupcyjnego celu ustawy. Ale wygaszanie mandatów z tego powodu powoduje bardzo wysokie koszty społeczne: polityczne kłótnie, zahamowanie działalności gmin, koszty nowych wyborów. A w wyborach w większości wybrane zostaną pewnie te same osoby. Jeśli wszyscy zgadzają się, że doszło do błędu, trzeba po prostu poprawić złe przepisy i dać spokój tym setkom samorządowców - radzi Regulski. (PAP)