Trwa ładowanie...

Wojewoda chce zmiany nazwy muzeum na Majdanku. "Niemiecki nazistowski obóz"

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek domaga się zmiany w nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku. Według niego będzie to element społecznej edukacji zgodny z nową ustawą o IPN. Wysłał już w tej sprawie pismo do wicepremiera Piotra Glińskiego.

Wojewoda chce zmiany nazwy muzeum na Majdanku. "Niemiecki nazistowski obóz"Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Krzysztof Kokowicz,CC BY-SA 3.0 PL
d41zcr6
d41zcr6

Państwowe Muzeum na Majdanku zostało utworzone w 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego (Konzentrationslager Lublin – KL Lublin), który funkcjonował na obrzeżach Lublina. Przemysław Czarnek domaga się, by nazwa została zmieniona na: Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku.

- Obóz na Majdanku zwiedza rocznie tysiące osób z zagranicy, młodych osób, których nie podejrzewam o posiadanie dużej wiedzy historycznej. Często pierwszy kontakt wzrokowy pozostaje, więc już na pierwszy rzut oka powinien się kojarzyć z byłym niemieckim obozem koncentracyjnym - powiedział Czarnek w rozmowie z Polsat News.

ZOBACZ WIDEO: Schetyna: PO zgłosi swoją nowelizację ustawy o IPN

Dodał równie, że w środę został skierowany wniosek w tej sprawie do wicepremiera Glińskiego. Według wojewody, jest to efekt "licznych apeli środowisk kombatanckich z województwa lubelskiego".

d41zcr6

Muzeum protestuje

Na reakcje władz muzeum nie trzeba było długo czekać. Ich zdaniem taka dodatkowa informacja przy samym wjeździe na teren placówki nie jest potrzebna.

Jak czytamy w specjalnym oświadczeniu, sformułowanie "były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny" znajduje się w wielu przekazach muzealnych, m.in. na stronie głównej www.majdanek.eu, w Centrum Obsługi Zwiedzających i na okładkach wydawanych w kilku wersjach językowych przewodników.

- Z opinii wyrażanych przez zwiedzających z Polski i zagranicy, a także uczestników licznych projektów edukacyjnych prowadzonych przez Państwowe Muzeum na Majdanku wynika, że przekaz muzealny jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, że w latach 1941–1944 na Majdanku funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W związku z tym stanowczo protestujemy przeciwko rozpowszechnianiu nierzetelnych informacji dotyczących działalności Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie - podkreślają władze muzeum.

Źródło: polsatnews.pl

d41zcr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41zcr6
Więcej tematów