Trwa ładowanie...
d4cd40n

Wojciech Hermeliński ostrzega. "Zmiany w PKW są zagrożeniem"

Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej, przestrzega przed nieprawidłowościami przy wyborach. - Wówczas niczego nie mogę już gwarantować, zwłaszcza gdy przechodzimy z systemu sędziowskiego na polityczny - powiedział w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojciech Hermeliński
Wojciech Hermeliński (East News)
d4cd40n

Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej ostrzegł w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przed upolitycznianiem PKW. Mocno krytykuje to, że siedmiu na dziewięciu przedstawicieli wybierze Sejm.

- To zła zmiana. Nie wiem, czemu ma służyć. Do dziś nie wiem, jakie przesłanki kierowały ustawodawcą. Widzę to jako powrót PKW do czasów PRL-u, bo wtedy była powoływana przez marszałka Sejmu, a składała się z przedstawicieli partii politycznych - powiedział Hermeliński.

Podkreślił także, że w Czechach czy w Niemczech sędziowie w ogóle nie zajmują się wyborami. Według niego w Polsce przez ostatnie lata system sędziowski działał bardzo dobrze.

d4cd40n

Przejrzystość wyborów zagrożona?

- Oczywiście nie ma bezpośredniego przełożenia, że jeśli Sejm zacznie wskazywać większość członków PKW, to natychmiast będą podejmowane np. próby fałszowania wyborów - mówi. Zwraca jednak uwagę na kwestię oceny powyborczych sprawozdań finansowych partii czy komitetów wyborczych. - Dziś robią to sędziowie, od przyszłego roku zajmą się tym przedstawiciele partii - zauważa.

Zapytany, czy jest ryzyko, że "partyjni nominaci w PKW będą tuszować finansowe grzechy niektórych komitetów", odpowiedział, że nie można tego wykluczyć i niczego nie może zagwarantować.

Zobacz także: Quiz światopoglądowy Borysa Budki. O religii w szkołach, edukacji seksualnej i związkach partnerskich

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

d4cd40n

Podziel się opinią

Share

d4cd40n

d4cd40n
Więcej tematów