Woda oczyszczana promieniami UV popłynie w kranach w Krakowie
Zakład Uzdatniania Wody Raba w Dobczycach jest głównym źródłem wody pitnej dla Krakowa. Zakład istnieje już 40 lat i z tej okazji uruchomiono tam nowoczesną instalację do dezynfekcji wody promieniami ultrafioletowymi.
Zakład uzdatniania wody Raba to obecnie główne źródło wody pitnej dla Krakowa. Zaopatruje on blisko 60 proc. mieszkańców miasta. Teraz już popularna „kranówa” nie będzie pachnieć chlorem, bo będzie oczyszczana za pomocą promieni ultrafioletowych. Koszt nowej instalacji to 7,5 mln zł, uruchomił ją oficjalnie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
- To inwestycja, dzięki której woda w Krakowie będzie jeszcze bardziej bezpieczna. Co ważne, "kranówka" nie będzie miała charakterystycznego zapachu chloru – mówił Jacek Majchrowski, po uruchomieniu nowoczesnej instalacji.
Proces uzdatniania wody polegał dotychczas na zastosowaniu koagulacji, sedymentacji, filtracji oraz dezynfekcji. W połowie lat 90. proces rozszerzono o wstępne ozonowanie wody surowej. Teraz woda poddawana będzie dezynfekcji promieniami UV w specjalnej komorze promiennikowej.
- Drobnoustroje takie jak bakterie i wirusy poddane naświetleniu w ciągu kilku sekund ulegają dezaktywacji, dzięki czemu podniesione zostanie bezpieczeństwo bakteriologiczne wody – mówił prezes Krakowskich Wodociągów, Ryszard Langer.
Metoda ta jest zdaniem specjalistów bardzo skuteczna, ale jej efekt jest krótkotrwały. Dlatego po zastosowaniu promieni ultrafioletowych dawkowany będzie podchloryn sodu, co zapewni pełne bezpieczeństwo mikrobiologiczne.