PolskaWniosek Ziobry w Trybunale Konstytucyjnym. Sprawa odroczona

Wniosek Ziobry w Trybunale Konstytucyjnym. Sprawa odroczona

We wtorek miała się odbyć rozprawa Trybunału Konstytucyjnego ws. unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN. Wniosek w tej sprawie złożył Zbigniew Ziobro. Rozprawa została jednak odroczona do 8 marca.

Zbigniew Ziobro złożył wniosek do TK
Zbigniew Ziobro złożył wniosek do TK
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak
Sylwia Bagińska

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała o tym, że winosek o odroczenie rozpatrywania sprawy złożył Minister Spraw Zagranicznych. Sprawę odroczono do 8 marca.

Trybunał Konstytucyjny bada sprawę kar nakładanych przez TSUE

Wniosek w tej sprawie wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego w połowie listopada 2020 roku. Wskazano w nim, że w związku z nałożonymi na Polskę karami konieczne okazało się skierowanie do TK - jako "sądu ostatniego słowa" - wniosku o "przeanalizowanie legalności działań podejmowanych przez TSUE w kontekście polskiej ustawy zasadniczej".

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty kary w wysokości 1 mln euro dziennie na rzecz Komisji Europejskiej. Kara została założona ze względu na to, że nie zawieszono stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów.

Natomiast we wrześniu 2021 toku TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Głos w tej sprawie zabrał m.in. prokurator generały. Po nałożeniu kar Zbigniew Ziobro przekazał, że "tak jak każdy obywatel, tak i państwo polskie bezprawiu ulegać nie może".

"Tak, że czy to w sprawie bezprawnych kar dotyczących Turowa (...), czy też w przypadku kary za zmiany w systemie sądownictwa Polska ani złotówki zapłacić nie może i nie powinna" - powiedział minister sprawiedliwości.

Zobacz też: Złe wieści dla PiS? Nowy sondaż i wątpliwości

Wniosek Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego

W związku z tym Ziobro zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim "TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego".

Polityk zaskarżył również art. 39 Statutu TSUE, który upoważnia prezesa TSUE lub sędziego tego trybunału do nałożenia na kraj członkowski środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów RP.

Źródło artykułu:PAP
trybunał konstytucyjnytsuezbigniew ziobro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (176)