Trwa ładowanie...

Wniosek KE w sprawie Polski. Rzecznik rządu Piotr Mueller komentuje

Komisja Europejska zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za działalność Izby Dyscyplinarnej. - Realizacja środków tymczasowych TSUE możliwa jest wyłącznie przez Sąd Najwyższy - powiedział rzecznik rządu Piotra Muellera.

Wniosek KE w sprawie Polski. Rzecznik rządu Piotr Mueller komentuje Wniosek KE w sprawie Polski. Rzecznik rządu Piotr Mueller komentuje Źródło: East News, fot: Piotr Molecki
d4ba4jb
d4ba4jb

- Nie dostaliśmy oficjalnie tego wniosku - powiedział we wtorek podczas spotkania z dziennikarzami Piotr Mueller, rzecznik rządu. Przypomniał, że polska strona przesłała KE wyjaśnienia i informacje o zmianach planowanych w wymiarze sprawiedliwości.

- Podkreśliliśmy, że kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości regulowane są przez ustawy przyjmowane przez parlament - powiedział.

Dodał, że poinformowano także KE, że w związku z tym planowane są zmiany w obszarze wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a które nie dotyczą tylko Izby Dyscyplinarnej SN, ale generalnie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce tak, by był on bardziej efektywny.

Jednocześnie - mówił Miller - zaznaczono wtedy, że część z tych zmian może dotyczyć kwestii związanych z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej.

d4ba4jb

Zobacz też: Błyskawiczna riposta na słowa Ryszarda Terleckiego

- Realizacja środków tymczasowych TSUE możliwa jest wyłącznie przez Sąd Najwyższy - mówił rzecznik rządu.

- Jeżeli chodzi o kwestie zabezpieczenia, które zarządził TSUE (14 lipca), to należy wyraźnie podkreślić, że jego wykonanie należy do Sądu Najwyższego. Tak jak w każdym kraju w UE, w Polsce władza wykonawcza jest niezależna od władzy sądowniczej i w związku z tym to wyrok TSUE może być stosowany przez SN. Zresztą I prezes SN zastosowała pewnego rodzaju rozwiązania w zakresie zarządzenia wstrzymania nowych spraw w Izbie Dyscyplinarnej tak, aby dać czas na pewnego rodzaju zmiany legislacyjne, które mogłyby być przyjęte przez polski parlament - powiedział rzecznik.

d4ba4jb

Zaznaczył, że "do decyzji polskiego Sejmu i Senatu należy to, w jaki sposób można zmodyfikować ewentualne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, i to jest jak w każdym innym kraju UE wyłączna kompetencja parlamentów".

Mueller zwrócił też uwagę, że w przypadku innych państw KE stosuje inne metody działania.

Rzecznik poinformował również na briefingu prasowym, że w środę rząd omówi pakiet rozwiązań związanych z realizacją Polskiego Ładu, w tym kwestie dotyczące podatków i rozwiązań dla samorządów.

d4ba4jb

Komisja Europejska i wniosek ws. TSUE

"Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich. W przeciwnym razie cały porządek prawny UE mógłby być zagrożony, a podstawowe fundamenty Unii mogłyby zostać zakwestionowane" - przekazał unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, wyjaśniając, że zwrócił się do TSUE ws. kar dla Polski.

Reynders wyjaśnił, że do Polski zostało wysłane wezwanie do usunięcia uchybienia, "domagając się zastosowania się do wyroku Trybunału z dnia 15 lipca w sprawie reżimu dyscyplinarnego dla sędziów" bo "dotychczasowe wyjaśnienia nie były satysfakcjonujące".

Komisja Europejska chce współpracować z Polską

Przypomnijmy, że 15 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym.

d4ba4jb

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova napisała na Twitterze, że KE jest gotowa do współpracy z polskimi władzami, aby "znaleźć wyjście z tego kryzysu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ba4jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ba4jb
Więcej tematów