Wniosek do IPN w sprawie zabójstwa ks. Kotlarza
Radomski poseł AWS Jan Rejczak skierował do Instytutu Pamięci Narodowej wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie śmierci księdza Romana Kotlarza, represjonowanego w związku z protestem robotników w czerwcu 1976 r. w Radomiu. W sobotę przypada 25. rocznica śmierci księdza.
We wniosku do prezesa IPN poseł Rejczak _ wnosi, o to by Instytut Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie ustalenia sprawców kilkukrotnego pobicia ks. Romana Kotlarza w związku z robotniczym protestem i postawienie im zarzutów oraz ustalenie okoliczności śmierci ks. Kotlarza 18 sierpnia 1976 r._
Od 1961 r. ksiądz Kotlarz był proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie k. Radomia. 25 czerwca 1976 r. znalazł się jak sam pisał "świadomie i dobrowolnie" w ogromnej rzeszy strajkujących z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu.
Następnie ze schodów jezuickiego kościoła Świętej Trójcy błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji. Po wydarzeniach Czerwca'76 r. modlił się wraz z wiernymi ze swojej parafii w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W swoich kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości. Wzywany na przesłuchania, przechodził "ścieżki zdrowia". Był kilkakrotnie bity podczas przesłuchań na SB, a następnie został zakatowany przez "nieznanych" sprawców".
Pogrzeb księdza Kotlarza, 20 sierpnia 1976 r., przerodził się w prawdziwą manifestację.
Radomska kuria biskupia rozpoczęła w ub.r. starania o beatyfikację księdza Kotlarza. Jego sylwetkę jako męczennika przypomniał wiernym Jan Paweł II podczas wizyty w Radomiu w 1991 r. Sobotnia msza w intencji duszpasterza radomskich robotników kończy uroczystości 25 rocznicy protestu robotniczego z czerwca 1976 r.(miz)