Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
Kamień węgielny pod budowę nowego Szpitala Uniwersyteckiego wmurowano w środę w Krakowie. - To inwestycja na miarę szpitali uniwersyteckich, które otwierają w tej chwili Hiszpanie czy Francuzi - mówiła uczestnicząca w uroczystości premier Ewa Kopacz.
- Nie mamy się czego wstydzić w Europie. My mamy już dzisiaj polską ochronę zdrowia, ale również całą infrastrukturę z tą ochroną zdrowia na bardzo wysokim, europejskim poziomie. Wierzę, że władze Uniwersytetu, które tak bardzo zabiegały o tę inwestycję, zrobią wszystko, żeby ona była zakończona w terminie - powiedziała premier.
Dodała, że szpital ten będzie nie tylko miejscem leczenia chorych, ale także kształcenia przyszłych lekarzy.
- Ta inwestycja jest świetnym przykładem jak odpowiedzialny rząd może łączyć bardzo duże pieniądze europejskie z zaangażowaniem pieniędzy budżetowych - powiedziała Kopacz.
Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler przypomniał, że o potrzebie budowy nowego szpitala mówiono już 30 lat temu. - Realizacja tego projektu przyczyni się do skonsolidowania bazy lokalowej, która przez lata była rozproszona, w jeden obiekt. To również urzeczywistnienie idei utworzenia kampusu medycznego, jeszcze z końca lat 50 ubiegłego wieku - mówił prof. Laidler.
Dziękował wszystkim, dzięki którym udało się doprowadzić do realizacji największej szpitalnej inwestycji w ochronie zdrowia w Polsce i jednej z większych w Europie. - To ważny dzień nie tylko dla naszej uczelni, ale całego Krakowa i Małopolski - podkreślił.
W Prokocimiu na ponad 109 tys. m kw. powierzchni znajdzie się: 31 oddziałów klinicznych, 28 poradni, 24 sale operacyjne, 925 łóżek dla pacjentów oraz zaplecze dydaktyczne z salami wykładowymi i seminaryjnymi. Szpital będzie składał się z 10 segmentów.
Wartość kosztorysowa tej inwestycji to 1 mld 230 mln zł. 800 mln zł będzie pochodzić ze środków budżetu państwa przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Zarząd Województwa Małopolskiego zobowiązał się zapewnić środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na wyposażenie szpitala w wysokości 60 mln euro.
Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Warbud S.A., VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska S.A.
Do nowej siedziby zostanie przeniesiona większość klinik Szpitala Uniwersyteckiego zlokalizowanych obecnie w centrum miasta, w budynkach przy ul. Kopernika i Śniadeckich, z których wiele zostało wybudowanych jeszcze w XIX wieku. Pozostaną tam oddziały: ginekologiczno-położniczy i neonatologii oraz psychiatria i geriatria.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie to największy publiczny szpital w Polsce, nie tylko leczący chorych, ale również kształcący kadrę medyczną.