Trwa ładowanie...

Włoska prasa: najważniejsza decyzja NATO to przedłużenie misji afgańskiej

• Włoska praca zwraca uwagę na decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO
• "Sojusz szukał i jakoś znalazł globalną postawę strategiczną"
• Premier Włoch zadeklarował gotowość wysłania 150 żołnierzy na wschodnie granice Sojuszu
• Najbardziej znaczącą decyzją szczytu jest przedłużenie misji w Afganistanie
• Z obrad kierowano zarówno "mocne, jak i pojednawcze" komunikaty

Share
Włoska prasa: najważniejsza decyzja NATO to przedłużenie misji afgańskiejŹródło: Getty Images News, fot: Sean Gallup
d4lg4mh

W relacjach ze szczytu NATO w Warszawie włoska prasa kładzie w niedzielę nacisk na podjętą tam decyzję o przedłużeniu misji w Afganistanie. Zwraca uwagę na niemającą precedensu decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu; Włochy wyślą tam 150 żołnierzy.

"Corriere della Sera" pisze, że najważniejszym rezultatem zakończonych w sobotę obrad jest to, że mimo sprzeczności i różnic "po raz pierwszy Sojusz szukał i jakoś znalazł globalną postawę strategiczną".

Dziennik zwraca uwagę na słowa prezydenta USA Baracka Obamy, że nigdy wcześniej w swej 70-letniej historii Pakt Północnoatlantycki nie musiał stawiać czoła tak wielu wyzwaniom i zagrożeniom jednocześnie.

d4lg4mh

Następnie odnotowuje decyzję o militarnym wzmocnieniu wschodniej flanki, by dać gwarancje Polakom i mieszkańcom republik bałtyckich. Gazeta przypomina, że premier Włoch Matteo Renzi zadeklarował gotowość wysłania 150 żołnierzy na wschodnie granice Sojuszu. A następnie wyjaśnia, że obecnie zadaniem minister obrony Roberty Pinotti będzie ustalenie szczegółów włoskiego udziału w tej misji. Ale wszystko wskazuje na to, że włoski kontyngent będzie stacjonował na Łotwie pod kanadyjskim dowództwem - dodaje "Corriere della Sera".

Renzi - pisze mediolańska gazeta - zastrzegł, że "ta mocna odpowiedź" w ramach strategii odstraszania wobec Rosji nie oznacza woli powrotu do zimnej wojny; według niego jest to "dalekie od rzeczywistości".

Dziennik wskazuje, że NATO skierowało swą uwagę na niebezpieczeństwo ze strony terroryzmu, zagrożenie hybrydowe, kryzys migracyjny. Według gazety bardzo istotne znaczenie ma też wzmocnione wsparcie dla krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, zagrożonych przez dżihadystyczny ekstremizm.

Jednak - jak zauważa "Corriere della Sera" w relacji z Warszawy - prawdopodobnie najbardziej znaczącą decyzją szczytu jest przedłużenie misji w Afganistanie. Włochy będą w niej odkrywać pierwszorzędną rolę wraz z Niemcami i Turcją - przypomina mediolański dziennik.

d4lg4mh

Także "La Repubblica" na pierwszym miejscu wśród rezultatów warszawskiego szczytu wymienia przedłużenie misji afgańskiej.

Zwraca uwagę , że z obrad kierowano zarówno "mocne, jak i pojednawcze" komunikaty.

Gazeta pisze, że Sojusz nazwał działania Moskwy na Ukrainie "zamachem na porządek europejski, oparty na praworządności". Jednocześnie stwierdza, że Rosja nie stanowi "bezpośredniego zagrożenia" dla bezpieczeństwa NATO.

"Mocna obrona, konstruktywne poszukiwanie dialogu - oto dwa tory w relacjach z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem" - podsumowuje "La Repubblica". Wskazuje również, że zapowiedź rozlokowania 4 tysięcy żołnierzy na wschodzie Polski i w krajach bałtyckich przedstawiono jako "historyczną nowość, decyzję bez precedensu od czasów zimnej wojny".

d4lg4mh

Decyzję te tłumaczy z kolei czytelnikom dziennika "La Stampa" jego redaktor naczelny Maurizio Molinari podkreślając, że w ten sposób uwzględniono obawy państw Europy Wschodniej przed Moskwą. "To są kraje, które przez prawie pół wieku żyły w komunizmie, a teraz boją się, że Rosja Władimira Putina zamierza stworzyć własną strefę wpływów ze szkodą dla nich" - wyjaśnia.

"Musimy interpretować zaniepokojenie Wschodu jako dzwonek alarmowy przed obudzeniem się rywalizacji z Moskwą. A Putin przyczynił się do tego procesu" - dodał Molinari, nawiązując do aneksji Krymu i konfliktu na Ukrainie.

"U źródeł wstrząsów NATO-Rosja leży rana Krymu. To rosyjskie czołgi w Odessie i Sewastopolu zakłóciły sen mieszkańców Rygi, Warszawy i Pragi" - podkreśla redaktor naczelny turyńskiej gazety.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

d4lg4mh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lg4mh
d4lg4mh
Więcej tematów