WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
włochy
02-03-2003 (09:41)

Włosi zbudowali pomnik lira


Już ponad rok temu 12 krajów europejskich zastąpiło swe narodowe waluty wspólnym euro. Mimo to Włosi nie chcą zapomnieć o lirze - właśnie zbudowali mu pomnik z dwóch milionów przetopionych monet.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP
Pomnik Lira (PAP/EPA/Mario de Renzis)
Podziel się

Statua została odsłonięta w sobotę wieczorem w miejscowości Rieti, 80 kilometrów na północny-wschód od Rzymu. W uroczystości wzięli udział wicepremier Gianfranco Fini oraz gwiazda włoskiego kina, Sophia Loren.

"Byłam bardzo smutna i przygnębiona, gdy lir zniknął. Ciągle pamiętam pierwszego lira, jakiego zarobiłam i co za niego kupiłam" - wspominała Loren w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika.

WP

"Euro to przyszłość i wielka szansa dla europejskiej gospodarki" - Fini przypominał o zaletach nowej waluty.

Pomnik uwieczniający lira został zbudowany ze starych monet o nominale 200 lirów. Został odlany z brązu, nadano mu kształ kształt triumfującej kobiety. Ma 3,3 metry wysokości i waży 1200 kg. (mk)

Polub WP Wiadomości
WP
WP