Trwa ładowanie...

Włosi zaniepokojeni szwajcarskim referendum

• Mieszkańcy włoskojęzycznego kantonu Ticino w Szwajcarii nie chcą dłużej pracowników z sąsiednich Włoch • Dali temu wyraz w referendum, którego rezultaty wywołały irytację w Rzymie
Share
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneŹródło: AFP, Fot: FABRICE COFFRINI
d3hcoxi

Przeciwko Włochom przekraczającym każdego dnia szwajcarską granicę, aby pracować po drugiej stronie, wypowiedziało się 58 procent głosujących. Referendum zorganizowano pod hasłem "Teraz nasi".

Większość głosujących uznało, że nowe miejsca pracy powinny być zarezerwowane dla Szwajcarów, ewentualnie dla mieszkających tam legalnie i na stałe cudzoziemców. 62 tysiące Włochów, którzy ciągną za pracą do północnego sąsiada, powinno znaleźć sobie zajęcie gdzie indziej. Aby weszło to w życie, konieczna jest decyzja szwajcarskiego parlamentu, a najprawdopodobniej również poprawka w konstytucji Federacji.

Mimo to zaniepokojenie Włochów jest już niemałe. Minister spraw zagranicznych Paolo Gentiloni nie wykluczył, że zmiana dotychczasowych przepisów o pracownikach transgranicznych może doprowadzić do rewizji stosunków UE ze Szwajcarią.

d3hcoxi

Zobacz także: 350 uchodźców z Afryki uratowanych przez włoską straż przybrzeżną

d3hcoxi

Podziel się opinią

Share
d3hcoxi
d3hcoxi
Więcej tematów