Trwa ładowanie...

Włosi: Tokio okradło nas z Nobla, to skandal!

Nobel z fizyki należał się włoskim uczonym -
twierdzą tamtejsi naukowcy, których cytuje rzymska prasa. Włoscy naukowcy uważają, że zostali "okradzeni przez Tokio" i nie ukrywają rozgoryczenia z powodu pominięcia przy rozdaniu Nagrody włoskiego profesora Nicola Cabibo.

Share
Włosi: Tokio okradło nas z Nobla, to skandal!Źródło: AFP
d44xvb2

Wszystkie gazety piszą o protestach, jakie wywołało przyznanie we wtorek prestiżowej nagrody trzem fizykom z Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Zauważa się, że to dwaj włoscy uczeni - przede wszystkim Nicola Cabibbo i Giovanni Jona-Lasinio byli pionierami odkryć, dotyczących fundamentalnych zasad budowy materii i wszechświata, za które nagrodzono dwóch japońskich naukowców i Amerykanina japońskiego pochodzenia.

Dziennik "La Repubblica" przytacza słowa przedstawicieli włoskiego świata nauki, którzy twierdzą, że zostali "okradzeni przez Tokio".

d44xvb2

Zauważa się, że ofiarą tej "niesprawiedliwości" padł przede wszystkim profesor Cabibbo - przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk. On sam nie komentuje werdyktu Akademii ze Sztokholmu, ale rozgoryczeni są jego koledzy - naukowcy.

Dziennik "Corriere della Sera" cytuje wypowiedź prezesa włoskiego stowarzyszenia fizyków Renato Angelo Ricciego, w opinii którego to, co się stało, to "niebywały skandal". Jak dodał, to Cabibbo dokonał najważniejszego odkrycia.

Nie możemy ukrywać głębokiego rozgoryczenia z powodu pominięcia Cabibbo - stwierdził z kolei były dyrektor ośrodka CERN w Genewie Luciano Maiani, obecny szef włoskiego Komitetu Badań Naukowych. Jego zdaniem profesor Cabibbo został wręcz "zignorowany".

d44xvb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44xvb2
Więcej tematów