ŚwiatWłosi oddali skarb Etiopczykom

Włosi oddali skarb Etiopczykom

Trzecią, a zarazem ostatnią część
słynnego obelisku z Aksum, który armia Mussoliniego zrabowała
podczas wojny abisyńskiej w 1937 roku, Włosi odesłali do Etiopii. Zabytek ma dotrzeć na miejsce w poniedziałek. Jest to największy na świecie obelisk płytowy z pojedynczej bryły skalnej.

Pierwszą część liczącego ok. 1700 lat zabytku odesłano do Aksum (850 km na północ od Addis Abeby) we wtorek, drugą - w piątek.

W 2002 roku Włochy zgodziły się zwrócić zagrabiony obelisk Etiopii. Dla Addis Abeby obelisk stanowi ważną część dziedzictwa kulturowego.

Jest to największy na świecie obelisk płytowy z pojedynczej bryły skalnej. Pochodzi z ok. IV wieku i ma 24 m wysokości. Waży ponad 180 ton. Żeby przetransportować go do Rzymu, faszyści pocięli go na trzy części. Mussolini kazał go ustawić w Rzymie przed swoim ministerstwem ds. Afryki. Po wojnie przez wiele lat - zanim Włochy zgodziły się odesłać kamienną stelę do Etiopii - zdobił dziedziniec przed siedzibą FAO w Rzymie. W 2004 r. został zdemontowany przez włoską armię.

Po zawarciu porozumienia w sprawie odesłania obelisku do Etiopii, kamienne dzieło sztuki rozebrano ponownie na części - głównym problemem stał się jednak transport. Okazało się, że poszczególne części zabytku może przewieźć z Włoch do Etiopii jedynie specjalistyczny samolot transportowy Antonow 124-100. Najcięższy z fragmentów waży 80 ton.

W ostatniej chwili okazało się też, że lotnisko we współczesnym mieście Aksum nie będzie w stanie przyjąć tak dużego samolotu. Pilne przedłużono pasy lotniska.

Cała operacja kosztuje Włochy około 6 mln euro.

Pokryta płaskorzeźbami kamienna stela to zabytek cywilizacji Aksum, istniejącej od I w. n.e. do VIII-X wieku. Państwo Aksum upadło, gdy kraj odcięty został od głównych szlaków handlowych, przebiegających przez Półwysep Arabski. Dziś miasto Aksum w północnej Etiopii, na Wyżynie Abisyńskiej, liczy 19 tys. mieszkańców.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)