Trwa ładowanie...

Jakub Żulczyk zostanie skazany? Były premier ocenia

Były premier i prokurator generalny Włodzimierz Cimoszewicz ocenił szanse prokuratury na uzyskanie wyroku skazującego w sprawie pisarza Jakuba Żulczyka, który został oskarżony o znieważenie prezydenta. Europoseł skomentował również kontrowersje wokół Daniela Obajtka.

Share
Włodzimierz Cimoszewicz wątpi, by Jakub Żulczyk usłyszał wyrok skazujący
Włodzimierz Cimoszewicz wątpi, by Jakub Żulczyk usłyszał wyrok skazującyŹródło: East News
d39zmjc

Zdaniem byłego prokuratora generalnego Włodzimierza Cimoszewicza, skazanie pisarza będzie niezwykle trudne. - Teoretycznie są do tego podstawy prawne, ale warto sobie uzmysłowić, że tego typu oskarżenia są coraz bardziej absurdalne w dzisiejszym świecie - mówił europoseł w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24. - Bardzo ciężko będzie udowodnić Żulczykowi, że zamierzał znieważyć prezydenta Andrzeja Dudę - dodał.

O zarzutach dla Jakuba Żulczyka dowiedział się cały świat

Cimoszewicz stwierdził również, że sprawa ma już wymiar międzynarodowy, co nie służy polskiej racji stanu. - Cały świat się już o tym dowiedział. Także ludzie na całym świecie dowiedzieli się, że jakiś pisarz nazwał polskiego prezydenta "moron”, czyli baran po polsku - powiedział były premier.

Koronawirus w Polsce. Zdumiewające słowa gościa WP. "Nie jest tak źle"

W ocenie Włodzimierza Cimoszewicza przepisy dotyczące wypowiedzi takich, jak ta, w sprawie której toczy się postępowanie przeciwko Żulczykowi, stawiają Polskę w złym świetle w kontekście wolności wypowiedzi. - Lepiej żeby tych regulacji w ogóle naszych przepisach nie było. Niestety Polska nie jest tak liberalna w tym zakresie, jak inne kraje na świecie - stwierdził.

d39zmjc

Autor takich powieści, jak: "Ślepnąc od świateł", "Radio Armageddon" i "Czerne Słońce" Jakub Żulczyk został oskarżony o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Powodem miał być komentarz pisarza, który z wykształcenia jest amerykanistą, do zachowania Dudy po wyborach prezydenckich w USA. Żulczyk nazwał wówczas Andrzeja Dudę "debilem".

Włodzimierz Cimoszewicz ostro o Danielu Obajtku

Europoseł skomentował również kolejne doniesienia medialne na temat Daniela Obajtka. - Dla mnie po tej pierwszej publikacji "Gazety Wyborczej" oczywistym było, że mamy do czynienia z chamskim prostakiem, ale po drugie tyle jest tych informacji, tak dużo nagromadziło się niejasności, że to wyjaśnianie, że to są jakieś przypadki jest zupełnie nieprawdopodobne - powiedział Cimoszewicz.

Były premier zwrócił również uwagę, że kariera Daniela Obajtka, która rozwijała się od pozycji wójta do fotela prezesa PKN Orlen jest czymś niespotykanym. - Takie kariery się w prawdziwym biznesie nie zdarzają, tam gdzie zależą one od faktycznych kwalifikacji nie ma takich przypadków - stwierdził gość "Faktów po Faktach" na antenie TVN24.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39zmjc

Podziel się opinią

Share
d39zmjc
d39zmjc
Więcej tematów