Trwa ładowanie...
d1cogxl

Włochy: władze Corleone rozwiązane za powiązania z mafią

• Władze miejscowości Corleone, gdzie urodzili się najważniejsi szefowie cosa nostra, zostały rozwiązane z powodu powiązań z mafią
• Decyzję w tej sprawie podjął włoski rząd na wniosek szefa MSW Angelino Alfano
• Miejscowości od lat walczy o poprawę swego wizerunku i chce uwolnić się od stereotypowych skojarzeń z mafią
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Włochy: władze Corleone rozwiązane za powiązania z mafią
(AFP, Fot: Jean Magnenet)
d1cogxl

Włoska prasa przypomina w czwartek, że Corleone, cieszące się ponurą sławą na całym świecie jako rodzinne miasteczko bossów sycylijskiej mafii Bernardo Provenzano i Toto Riiny oraz jej kolebka znalazło się w ostatnim czasie w centrum polemik. Jedną z najgłośniejszych dyskusji w całym kraju wywołała procesja religijna, która zatrzymała się przed domem, w którym mieszka żona Riiny, odbywającego karę dożywocia. Wyszła ona na balkon, by pozdrowić uczestników procesji.

W sprawie gestu uznanego za wyraz hołdu dla byłego bossa bossów cosa nostra i jego rodziny karabinierzy wszczęli śledztwo. To dochodzenie wykazało rodzinne powiązania między żoną bossa a członkiem religijnego bractwa, organizatora ceremonii religijnej.

Nie to jednak było powodem rozwiązania zarządu gminy, ale ujawnione w innym dochodzeniu powiązania między mafiosami a firmami, realizującymi przetargi na roboty publiczne. Jeden z pracowników urzędu miejskiego został aresztowany.

d1cogxl

Nigdy wcześniej w historii nie rozwiązano władz tej miejscowości, która - jak się zauważa - od lat walczy o poprawę swego wizerunku i chce uwolnić się od stereotypowych skojarzeń z mafią. Niechlubną popularność miejscowości Corleone przyniósł film "Ojciec Chrzestny" będący ekranizacją powieści Mario Puzo.

Miejscowy działacz związkowy Dino Paternostro komentując obecną decyzję Rady Ministrów oświadczył, że "stało się coś nieuchronnego".

- To bolesny moment dla tylu uczciwych obywateli Corleone - dodał.

Polityk centrolewicowej Partii Demokratycznej Fausto Raciti stwierdził: "To , co się wydarzyło, nie dziwi".

d1cogxl

Przypomina się, że zmarły przed kilkoma tygodniami, skazany na kilkukrotne dożywocie szef szefów sycylijskiej mafii Bernardo Provenzano, który był poszukiwany na całym świecie przez ponad 40 lat, został w 2006 roku aresztowany w swej kryjówce w gospodarstwie rolnym w Corleone.

Także na wniosek szefa MSW rozwiązano z powodu powiązań z mafią zarząd miejscowości Tropea w Kalabrii.

W ciągu ostatnich 25 lat za związki z mafią rozwiązano władze około 260 miast i miasteczek w całym kraju.

d1cogxl

Podziel się opinią

Share

d1cogxl

d1cogxl
Więcej tematów