Wlk. Brytania: presja na odtajnienie akt z lat 30.
Brytyjscy historycy i posłowie chcą odtajnienia dokumentów, dających wgląd w stosunek Królowej Matki i jej męża króla Jerzego VI do hitleryzmu w Niemczech, a także w sprawę abdykacji Edwarda VIII w 1936 r. - pisze Observer.
Niektórych dokumentów mimo upływu lat nie odtajniano z uwagi na to, że nadal żyła Królowa Matka. Część akt jest w posiadaniu Pałacu Buckingham, część w archiwach państwowych, a jeszcze inne w bibliotekach naukowych.
O prohitlerowskie sympatie oskarżany jest król Edward VIII, brat Jerzego VI, który ustąpił z tronu, wybierając życie z amerykańską rozwódką Wallis Simpson.
Wśród nadal utajnionych dokumentów są listy królowej Elżbiety (jak była nazywana Królowa Matka zanim została wdową w 1952 roku) i Jerzego VI z czołowymi w W. Brytanii zwolennikami "appeasementu" (polityki ustępstw wobec Hitlera, której wyrazem jest zwłaszcza traktat monachijski z 1938 roku).
W 2000 roku znana biblioteka Bodleian w Oksfordzie udostępniła dokumenty, zdeponowane w niej przez Lorda Monctona, prawnika księcia Walii, z wyjątkiem pudełka listów, mającego numer 24. Zdaniem urzędnika państwowego, którego zapoznano z zawartością pudełka, zawierało ono dowody, że Królowa Matka popierała politykę appeasementu wobec Hitlera.
Liberalny poseł Matthew Taylor sądzi, że dokumenty (z lat 30.) powinny zostać odtajnione, ponieważ mają dużą wartość historyczną, a nikt z osób, które kształtowały ówczesną politykę, już nie żyje.
Według historyka Andrew Robertsa, polityka premiera Neville'a Chamberlaina (1937-40), inicjatora traktatu monachijskiego, oddającego Niemcom Sudety, trafiała do przekonania rodzinie królewskiej w wielu aspektach. (aka)