Trwa ładowanie...
d34anl5
d34anl5

Wlk. Brytania będzie rekrutować lekarzy za granicą

Brytyjski rząd zamieści w gazetach różnych krajów ogłoszenia mające na celu przyciągnięcie zagranicznych lekarzy do brytyjskiej państwowej służby zdrowia (NHS).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d34anl5

Ogłoszenia będą skierowane z myślą o pozyskaniu doświadczonych lekarzy przede wszystkim z UE, Australii, Kanady, USA i państw azjatyckich, choć nie tylko stamtąd. Żaden kraj, w tym Polska, nie jest wykluczony z założenia. Lista krajów jest na razie prowizoryczna, ale staramy się skupiać na tych krajach, w których nadwyżka lekarzy jest znanym faktem - powiedziała rzeczniczka ministerstwa zdrowia Emily Hands. Zamieszczenie ogłoszenia poprzedzą konsultacje z rządem kraju, w którym się ukażą - dodała.

Sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia John Hutton powiedział radiu BBC, że rekrutacja lekarzy za granicą ma charakter nadzwyczajny i uzasadnia go stan brytyjskiej służby zdrowia. W przeszłości brytyjska służba zdrowia zatrudniała pielęgniarki m.in. z Filipin.

Hutton zastrzegł, że rekrutacja personelu medycznego z innych krajów musi odbywać się w sposób etyczny, a jej skutkiem nie może być drenaż mózgów w krajach rozwijających się. Przedstawiciel ministerstwa zdrowia wskazał w pierwszej kolejności na Hiszpanię, Niemcy i Włochy, jako na kraje, w których występuje nadwyżka wykwalifikowanych lekarzy.

Dane organizacji lekarzy GMC (General Medical Council), która prowadzi rejestr lekarzy dopuszczonych do zawodu dowodzą, że liczba nowych lekarzy rozpoczynających pracę w zawodzie jest w Wlk. Brytanii rekordowo niska. O ile przed pięciu laty było to 11 tys. osób rocznie, o tyle w ubiegłym roku tylko 8700. (aka)

d34anl5

Podziel się opinią

Share
d34anl5
d34anl5
Więcej tematów