Trwa ładowanie...

Władze województwa rezygnują z portalu. Wykonawca nie daje za wygraną

Urząd marszałkowski podjął ostateczną decyzję o wycofaniu się z projektu platformy informacyjnej e-Dolny Śląsk. Wykonawca chce jednak wystąpić z roszczeniami o pełne 65 mln zł wynagrodzenia.

Share
Władze województwa rezygnują z portalu. Wykonawca nie daje za wygraną
Źródło: WP.PL, Fot: Robert Kulig
d4gleir

O planach rezygnacji władz województwa dolnośląskiego z wartego 65 mln zł przedsięwzięcia pisaliśmy już kilka dni temu. Zarząd województwa podjął w piątek, 20 lutego, ostateczną decyzję w sprawie odstąpienia od umowy na realizację platformy „e-Dolny Śląsk”.

Przedstawionym przez urząd marszałkowski powodem podjęcia takiej decyzji jest niedotrzymanie przez wykonawcę terminów zakończenia prac nad projektem. Jak czytamy w oświadczeniu urzędu, „termin uruchomienia platformy, tj. 20 lutego 2015 r., nie został dochowany, a opóźnienia w realizacji poszczególnych etapów projektu sięgają dzisiaj wielu miesięcy”.

d4gleir

Zarząd województwa zapowiedział, że obciąży wykonawcę, firmę Qumak, karami, które wynikają z zapisów w umowie.

„Dotychczas poniesione nakłady związane z realizacją platformy zostaną w całości zrekompensowane przez środki wypłacone przez ubezpieczyciela wykonawcy a będące zabezpieczeniem należytego wykonania przedmiotowej umowy” – czytamy dalej w oświadczeniu urzędu marszałkowskiego.

W przesłanym WP stanowisku zarządu firmy Qumak wykonawca informuje jednak, że posiada silne podstawy prawne oraz faktyczne, by nie uznawać zasadności naliczania kar, o których mówił zarząd województwa, oraz by to do zamawiającego wystąpić z roszczeniami o zapłatę pełnego umówionego wynagrodzenia – ponad 65 mln zł.

Dodatkowo wykonawca twierdzi, że nie dostał od urzędu marszałkowskiego żadnej oficjalnej korespondencji w sprawie odstąpienia od umowy i podstaw, na mocy których podjęto taką decyzję. Firma Qumak zapowiada analizę wpływu takiej decyzji władz województwa na swój wynik finansowy i zapewnia, że będzie przede wszystkim bronić interesu spółki.

d4gleir

Tymczasem urząd marszałkowski jest w fazie rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej dotyczących możliwości przesunięcia unijnej dotacji przeznaczonej pierwotnie na platformę e-Dolny Śląsk (ok. 50 mln zł) na inne cele. W grę wchodzą inwestycje z zakresu usług informatycznych i modernizacji kolei.

O sprawie będziemy jeszcze informować.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4gleir

Podziel się opinią

Share
d4gleir
d4gleir
Więcej tematów