Trwa ładowanie...

Władze województwa planują nowe inwestycje. Do podziału jest 54 mln zł

Władze województwa dolnośląskiego zapewniają, że pieniądze z unijnej dotacji przeznaczonej na portal e-Dolny Śląsk zostaną przeznaczone na inwestycje regionalne. Przedstawiono plany podziału 54 mln złotych i już wiadomo, że ponad połowa kwoty trafi do Kolei Dolnośląskich.

Share
Władze województwa planują nowe inwestycje. Do podziału jest 54 mln zł
Źródło: Facebook, fot: Oficjalny profil Cezarego Przybylskiego
d2uz7ic

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, zapowiedział, na co urząd marszałkowski planuje przeznaczyć środki unijne, które miały pierwotnie pozwolić na stworzenie platformy informacyjnej e-Dolny Śląsk. W grę wchodzi niebagatelna suma około 54 mln złotych.

O sprawie rezygnacji z platformy informacyjnej wartej łącznie 66 mln złotych pisaliśmy już kilkakrotnie. Po podjęciu przez zarząd województwa takiej decyzji, problemem okazały się nie tylko zobowiązania wobec firmy-wykonawcy, związane z zerwaniem umowy, lecz także sprawa dofinansowania. Przedstawiciele województwa zabiegali w Komisji Europejskiej o możliwość „przesunięcia” dotacji na inne cele. Na chwilę obecną nie ma pewności, że KE wyrazi zgodę na takie działanie i nie wycofa przyznanej na stworzenie portalu dotacji.

Podjęte przez zarząd województwa decyzje zakładają, że unijne środki zostaną podzielone zgodnie z tzw. mechanizmem elastyczności. Według zaproponowanego podziału, 30 mln złotych, czyli ponad połowa dotacji, zostanie przeznaczona na zakup nowych szynobusów dla Kolei Dolnośląskich – urzędnicy szacują, że za tę kwotę uda się kupić cztery nowe pojazdy. 7,5 mln zł trafi na potrzeby sprzętowe Dolnośląskiego Centrum Onkologii, a część środków pozwoli także zrekompensować wydatki związane z modernizacją trasy kolejowej Wrocław-Trzebnica.

d2uz7ic

Około 200 tysięcy złotych trafi także do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej – ma to pomóc w zakupie trzech wyspecjalizowanych pojazdów ratowniczych. Pewne środki zostaną przeznaczone również na budowę węzła przesiadkowego w Jeleniej Górze oraz na remonty dróg w województwie dolnośląskim.

- Myślę, że urzędnicy dobrze wykonali swoją pracę. Naszym priorytetem było dobre zagospodarowanie środków pochodzących z unijnej dotacji i za takie uważam ich przeznaczenie na zadania drogowe, kolejowe oraz medyczne – podsumował decyzje marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

O sprawie wykorzystania środków będzie jeszcze informować.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2uz7ic

Podziel się opinią

Share
d2uz7ic
d2uz7ic
Więcej tematów