Władze Warszawy proponują EKON-owi dzierżawę działki pod sortownię
Władze Warszawy chcą wydzierżawić stowarzyszeniu EKON na 15 lat część nieruchomości przy ul. Mortkowicza, na terenie Ursynowa. O nową działkę pod sortownię śmieci EKON upomina się od dwóch lat.
Niepełnosprawni pracownicy EKON-u, m.in. osoby z problemami psychicznymi, odbierają odpady (średnio 300 ton miesięcznie) spod drzwi domów i bloków na terenie trzech warszawskich dzielnic: Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa. Z końcem czerwca wygasa umowa na dzierżawę działki przy ul. Kłobuckiej na Służewcu, gdzie pracuje ponad 450 osób.
Czekamy na kolejne uzupełnienie dokumentów. Jeżeli spółka EKON zaktualizuje dokumentację, to w czerwcu skierujemy na Radę Warszawy uchwałę, która umożliwi wydzierżawienie części nieruchomości przy ul. Mortkowicza o powierzchni około 28 tys. metrów kwadratowych na okres 15 lat - powiedział Marcin Ochmański z wydziału prasowego urzędu miasta.
Jak dodał, w projekcie uchwały jest zapis, że zgodnie z umową dzierżawy obowiązywać będzie bezwzględny zakaz podnajmu oraz przekazywania w używanie nieruchomości jakimkolwiek innym podmiotom jak również wykorzystywania jej na inne cele niż określone w umowie.
W 2006 r. stowarzyszenie EKON złożyło wniosek o dzierżawę 4,5 ha przy ul. Mortkowicza na Ursynowie, nieopodal lotniska Okęcie. Następnie Rada Warszawy przyznała EKON-owi tę działkę pod budowę sortowni odpadów. Z kolei w kwietniu 2007 r. władze dzielnicy zwróciły się do Ratusza, aby nie przeznaczać tego terenu EKON-owi - nieruchomość nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.
We wtorek urząd miasta poinformował, że sprawa stowarzyszenia EKON była przedmiotem obrad specjalnego zespołu powołanego przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Aby otrzymać w dzierżawę wskazaną działkę, EKON ma stworzyć Zakład Aktywności Zawodowej. Do tego momentu władze miasta chcą zaproponować stowarzyszeniu umowę pomostową na okres do 3 lat. Chodzi o to by EKON dopełnił wszystkich formalności związanych z utworzeniem nowego podmiotu czy przeniesienia siedziby do Warszawy - podkreślił Ochmański.
EKON zgodził się na formułę Zakładu Aktywności Zawodowej. W ten sposób miasto może przekazać teren na preferencyjnych warunkach. Mamy też pewność, że nie zostanie on wykorzystany na cele komercyjne - powiedział Ochmański.
Przewodnicząca EKON-u Elżbieta Gołębiowska-Onik ma nadzieję, że sprawa dzierżawy działki zostanie jak najszybciej skierowana do rady miasta. Pragniemy wyrazić naszą nadzieję na szybkie podjęcie przez Radę m.st. Warszawy stosownej uchwały, co umożliwi, bez dalszej zwłoki, podpisanie umowy dzierżawy - podkreśliła.
Stowarzyszenie "Niepełnosprawni dla Środowiska EKON" powstało w 2003 r. Na swych stronach internetowych informuje, że jest jednym z pierwszych w Polsce przedsiębiorstwem społecznych działającym na zasadzie non profit.