Trwa ładowanie...

Władze w Teheranie: Rosja przestała używać irańskiej bazy do ataków w Syrii

• Iran: Rosjanie nie korzystają już z naszej bazy lotniczej

• Według władz w Teheranie Rosjanie skorzystali z niej do przeprowadzenia jednej operacji

• Tydzień temu Moskwa ogłosiła, że jej bombowce korzystają z bazy w Iranie

• To z niej miały starować samoloty bombardujące bojowników w Syrii

• Szef irańskiego MON nazwał oświadczenie Moskwy "niedżentelmeńskim zachowaniem" i "popisywaniem się"

Share
Władze w Teheranie: Rosja przestała używać irańskiej bazy do ataków w Syrii
Źródło: AFP, Fot: Alexander Zemlianichenko
d314cvy

Władze Iranu oświadczyły, że Rosja przestała używać irańskiej bazy do nalotów w Syrii. Nastąpiło to tydzień po ogłoszeniu przez Moskwę, że jej bombowce korzystają z bazy w Iranie do rażenia bojowników w Syrii.

- Rosja nie ma bazy w Iranie i nie stacjonuje tu. Rosjanie przeprowadzili operację i została ona zakończona - powiedział rzecznik irańskiego MSZ Bahram Gasemi.

d314cvy

Wiadomość o wycofaniu rosyjskich samolotów z bazy w Iranie potwierdził w poniedziałek cytowany przez rosyjską agencję Interfax rosyjski ambasador w Teheranie Lewan Dżagarian. - Obecnie w Hamadanie nie ma nikogo z naszych - podkreślił.

Ambasador Rosji w Iranie zaznaczył w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, że nie widzi żadnych powodów do niepokoju i jeśli władze obu państwa uznają to za konieczne, celowe i zawrą stosowne porozumienia, to będzie możliwe wznowienie wykorzystania przez Rosjan bazy irańskiej.

Wcześniej minister obrony Iranu Husejn Dehkan wypomniał Rosji sposób informowania o używaniu irańskiej bazy do ataków na syryjskich bojowników. Określił to jako "rodzaj popisywania się i niedżentelmeńskiego zachowania". Według ministra "Rosjanie chcą pokazać, że są supermocarstwem i krajem aktywnie zaangażowanym w sprawy bezpieczeństwa w regionie i na świecie". Zaznaczył jednak, że szerokie informowanie o atakach z bazy irańskiej to "popisywanie się".

Wypowiedź Dehkana cytuje w poniedziałek irańska telewizja.

d314cvy

Rozmieszczenie rosyjskich bombowców Tu-22M3 i Su-34 na terytorium Iranu - pierwsze od drugiej wojny światowej rozmieszczenie obcych sił zbrojnych w tym kraju - wywołało krytykę niektórych irańskich parlamentarzystów, którzy utrzymują, że narusza to irańską konstytucję.

Minister Dehkan odrzucił w niedzielę tę krytykę, lecz jednocześnie uznał, że Rosja "nadużyła zaufania". Wypowiedzi Dehkana sugerują, że Rosja i Iran wstępnie uzgodniły, że sprawa wykorzystania bazy zostanie utrzymana w tajemnicy - pisze Associated Press.

Szef irańskiego resortu obrony oznajmił, że nie ma pisemnego porozumienia między Iranem a Rosją, a "operacyjna współpraca" jest czasowa i ogranicza się do uzupełniania paliwa przez rosyjskie samoloty.

W minionym tygodniu Rosja oznajmiła, że używa irańskiej bazy lotniczej oddalonej o 50 km od miasta Hamadan. Irańskie władze dopiero dzień później potwierdziły obecność Rosjan. Zaznaczyły, że Rosja nie posiada na terytorium Iranu stałej bazy lotniczej. Jednocześnie zaznaczono, że Teheran ma zamiar współdziałać z Moskwą i władzami w Damaszku.

d314cvy

Podziel się opinią

Share
d314cvy
d314cvy
Więcej tematów