Trwa ładowanie...
d3anp1a
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Władimir Putin rozmawiał z Petro Poroszenką o Sawczenko

• Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką
• Jednym z jej tematów był los skazanej przez rosyjski sąd na długoletnie więzienie ukraińskiej wojskowej lotniczki Nadieżdy Sawczenko
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dokumenty wskazują m.in. na Władimira Putina jako posiadacza aktywów w rajach podatkowych
Dokumenty wskazują m.in. na Władimira Putina jako posiadacza aktywów w rajach podatkowych (AFP, Fot: KIRILL KUDRYAVTSEV)
d3anp1a

- W trakcie rozmowy dyskutowano nad uregulowaniem sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, bieżącymi zagadnieniami stosunków dwustronnych. Poruszono także kwestię Nadieżdy Sawczenko, jak również losu rosyjskich obywateli Aleksandrowa i Jerofiejewa. Prezydenci uzgodnili, że zapewni się w najbliższym czasie dostęp konsula generalnego Ukrainy w Rostowie nad Donem do Sawczenko - powiedział rzecznik Putina Dmitrij Pieskow.

Według służby prasowej prezydenta Ukrainy, w trakcie rozmowy Poroszenko wezwał stronę rosyjską do jak najszybszego uwolnienia Sawczenko.

Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji skazał w ubiegłym miesiącu Sawczenko na karę 22 lat pozbawienia wolności za współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy rosyjskiej telewizji i nielegalne przekroczenie granicy. Jako nawigator śmigłowca miała naprowadzić na dziennikarzy ogień moździerzowy.

d3anp1a

Sawczenko twierdziła, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji. Jej obrońcy argumentowali, że do ostrzału, w którym zginęli rosyjscy dziennikarze, doszło w czasie, gdy znajdowała się już w niewoli.

Dwaj żołnierze rosyjskiego specnazu, kapitan Jewgienij Jerofiejew i sierżant Aleksandr Aleksandrow zostali skazani w poniedziałek przez sąd w Kijowie na kary 14 lat więzienia za udział w "agresywnej wojnie" przeciwko Ukrainie, udział w działalności organizacji terrorystycznej oraz dokonanie aktu terrorystycznego. Ujęto ich w maju ubiegłego roku w Donbasie na wschodniej Ukrainie, gdzie walczyli w szeregach prorosyjskich separatystów. Obaj twierdzą, że są niewinni.

Ministerstwo obrony Rosji już wcześniej oświadczyło, że w momencie zatrzymania Aleksandrowa i Jerofiejewa nie pełnili oni czynnej służby w rosyjskich siłach zbrojnych.

Nadija Sawczenko nie chce jednak, aby ją wymieniono na dwóch Rosjan, żołnierzy jednostki specjalnej rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, aresztowanych na Ukrainie. Według adwokata Nadiji Sawczenko - Ilii Nowikowa, prowadzone są rozmowy na temat wymiany ukraińskiej pilotki na tych dwóch Rosjan. Ona sama odrzuca taką możliwość, ale jej obrońca cytowany przez agencję Ria Novosti stwierdził, że nikt nie będzie brał pod uwagę zdania jego klientki. Przyznał, że osobiście planuje spotkać się z ukraińskimi obrońcami Aleksandrowa i Jerofiejewa, aby omówić plan i warunki ewentualnej wymiany.

Nadija Sawczenko przebywa w rosyjskim areszcie już prawie dwa lata. Obecnie czeka na przewiezienie do kolonii karnej. Ukrainka nie uznaje wyroku rosyjskiego sądu i od 12 dni prowadzi protest głodowy, domagając się ekstradycji na Ukrainę. Zapowiada, że gotowa jest zagłodzić się na śmierć. Na razie lekarze w areszcie śledczym dokarmiają ją dożylnie.

d3anp1a

Podziel się opinią

Share

d3anp1a

d3anp1a
Więcej tematów