Trwa ładowanie...

Władimir Putin na Krymie: Rosja jest duszą i sercem za Donbasem

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył na Krymie, że jego kraj "jest duszą i sercem za Donbasem", jednak to "nie Rosja rozwiązuje ten poważny problem".
Share
Władimir Putin na Krymie: Rosja jest duszą i sercem za Donbasem
Źródło: PAP/EPA, Fot: Mikhail Klimentyev/ Ria Novosti
d2d9q0d

Słowa Putina przytoczyła niezależna telewizja Dożd, według której w ten sposób odniósł się on do formułowanych w Donbasie próśb o przyłączenie wschodniej Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Prezydent Rosji uczynił to na zaanektowanym w 2014 roku Krymie, gdzie od piątku podejmuje swojego przyjaciela, byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego.

Komentując sytuację w Donbasie, Putin nie wykluczył przedłużenia porozumień mińskich, mających na celu zażegnanie konfliktu na wschodzie Ukrainy. - Można pomyśleć o przeniesieniu terminu. Najważniejsze jest, by porozumienia te były wykonywane - powiedział.

12 lutego w Mińsku z udziałem przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec wynegocjowano porozumienia mające doprowadzić do pokojowego uregulowania konfliktu w Donbasie. Termin ich realizacja upływa 31 grudnia 2015 roku.

d2d9q0d

Porozumienia przewidują rozejm na wschodzie Ukrainy, wycofanie ciężkiego uzbrojenia i utworzenie strefy buforowej między stronami konfliktu, przeprowadzenie wyborów samorządowych, ogłoszenie amnestii dla uczestników walk, uchylenie przez Kijów blokady gospodarczej Donbasu i przeprowadzenie reformy konstytucyjnej na Ukrainie. Zgodnie z nimi do końca 2015 roku Ukraina powinna odzyskać kontrolę nad tą częścią granicy z Rosją, którą obecnie kontrolują rebelianci.

Przeciwko prolongowaniu porozumień wypowiedział się prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Zobacz również: Dlaczego Putin jest niebezpieczny? Rosyjski dziennikarz śledczy wyjaśnia

d2d9q0d

Podziel się opinią

Share
d2d9q0d
d2d9q0d
Więcej tematów