Trwa ładowanie...
da82o0f

Władimir Putin i spór o historię. Marszałek Dumy: Polska powinna przeprosić za obozy zagłady

Polska powinna przeprosić za obozy zagłady - stwierdził we wtorek Wiaczesław Wołodin. Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej uważa, ich powstaniu sprzyjały polskie władze i atmosfera panująca w naszym kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin i spór o historię. Wiaczesław Wołodin: Polska powinna przeprosić za obozy zagłady
Władimir Putin i spór o historię. Wiaczesław Wołodin: Polska powinna przeprosić za obozy zagłady (PAP/EPA, Fot: Michaił Klementiew/Sputnik)
da82o0f

Wiaczesław Wołodin zareagował na uchwałę polskiego Sejmu sprzeciwiającą się "fałszowaniu historii" dotyczącej udziału Polski w II wojnie światowej przez rosyjskich polityków. Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej otwierając jej wtorkowe obrady stwierdził, że polskie władze powinny przeprosić cały świat za obozy zagłady.

- W Polsce istniały setki obozów zagłady. W dużej mierze ułatwiała to przedwojenna atmosfera panująca w tym kraju oraz postawa ówczesnych władz. I za to obecni polscy przywódcy powinni przeprosić cały świat - powiedział Wiaczesław Wołodin.

Władimir Putin i spór o historię. Marszałek Dumy: Polska powinna przeprosić za obozy zagłady

- Tylko słabi i podstępni politycy nie mogą się pogodzić z rolą Związku Radzieckiego w zwycięstwie nad brunatną zarazą - powiedział z kolei Wiaczesław Wołodin. Marszałek Dumy Państwowej stwierdził, że polscy przywódcy powinni pamiętać, jaką cenę poniosła armia radziecka podczas bitew o wyzwolenie Polski.

da82o0f

Zobacz też: Władimir Putin w Izraelu. Borys Budka: Andrzej Duda nie powinien lecieć jako statysta

- Polscy przywódcy przed wydawaniem oświadczeń powinni wiedzieć, jakim kosztem została osiągnięta wolność polskiego narodu. Kosztem pół miliona zabitych sowieckich żołnierzy i oficerów - powiedział Wołodin.

Rosyjscy parlamentarzyści deklarują w tej sprawie jedność i gotowość do zmian legislacyjnych, by uniknąć "fałszowania historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej". Na wpisy opublikowane na oficjalnym kanale rosyjskiej Dumy zareagował dziennikarz Wirtualnej Polski Marcin Makowski.

Władimir Putin i spór o historię. Rosja chce rezolucji potępiającej Polskę

We wtorek szef komisji spraw zagranicznej Dumy zapowiedział też, że Rosja będzie starała się przekonać delegatów w Radzie Europy, że Warszawa "próbuje zafałszować prawdę historyczną". Leonid Słucki zapowiedział złożenie projektu rezolucji potępiającej Polskę.

da82o0f

Ma to się stać dopiero gdy Rosja będzie miała pewność, że zostanie on jednogłośnie przyjęty. - Naszym zadaniem jest konsekwentne przekazywanie prawdy tym, którzy nie są świadomi tego, co dzieje się dziś w Warszawie - powiedział Słucki w rozmowie z agencją TASS.

Czytaj też: Rosja zbuduje lotniskowiec o napędzie atomowym. Nowy projekt Władimira Putina
Władimir Putin i spór z Polską. Posłowie wstali z miejsc, Janusz Korwin-Mikke nie

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

da82o0f

Podziel się opinią

Share

da82o0f

da82o0f
Więcej tematów