Trwa ładowanie...
d32zbm7

Władimir Putin chce zbadać podziemia Kremla

• Władimir Putin chce, by w podziemiach Kremla przeprowadzono badania archeologiczne
• Wykopaliska powinny się rozpocząć wiosną przyszłego roku
• Według legend, podziemia mogą skrywać skarby sprzed 400 lat
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin chce zbadać podziemia Kremla
(PAP, Fot: Grzegorz Michałowski)
d32zbm7

Władimir Putin chce, by przeprowadzono badania archeologiczne wschodniej części Kremla. Za przygotowanie planu wykopalisk będą odpowiedzialne Federalna Służba Ochrony, administracja prezydenta i Rosyjska Akademia Nauk.

Projekt prac ma być gotowy do grudnia, a wykopaliska powinny rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Ostatnie tego typu badania prowadzono na Kremlu w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Zainteresowani pracami archeologicznymi są przede wszystkim łowcy tajemnic. Kreml skrywa bowiem wiele sekretów, głównie w swojej podziemnej części. Według legend, car Iwan III Srogi, dziadek Iwana Groźnego, wybudował sieć labiryntów, schronów i komnat, w których do dziś mogą być ukryte skarby sprzed co najmniej 400 lat.

Od dwóch wieków rosyjscy archeologowie poszukują zaginionego księgozbioru, nazywanego biblioteką Iwana Groźnego, który ma się znajdować w podziemiach twierdzy. Na podstawie XVI i XVII-wiecznych zapisków ustalono, że wśród ksiąg znajdują się między innymi dzieła starożytnych filozofów greckich i rzymskich.

d32zbm7

Podziel się opinią

Share
d32zbm7
d32zbm7
Więcej tematów