Trwa ładowanie...
d79ljio
IAR

Władimir Putin chce przełamać lody z USA. Prawdopodobnie spotka się z Johnem Kerrym

Prezydent Rosji może niedługo spotkać się z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, jeśli przedstawiciel USA przyleci do Rosji, niewykluczone, że zostanie przyjęty przez Władimira Putina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (AFP, Fot: ALEXANDER NEMENOV)
d79ljio

Agencja Interfax informuje, że do spotkania Putin-Kerry miałoby dojść w Soczi. W opinii rosyjskich komentatorów byłoby to wydarzenie, które mogłoby przełamać lody w kontaktach Moskwy z Waszyngtonem.

Podobnie ocenia się w Rosji, zaplanowaną na 10 maja, wizytę kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Prezydent Rosji i szefowa niemieckiego rządu, oprócz najważniejszych kwestii międzynarodowych, chcą porozmawiać o dwustronnych stosunkach, które w związku z ukraińskim kryzysem uległy ochłodzeniu.

Przed Putinem pracowite dni

d79ljio

Najbliższe dni, szczególnie 8, 9 i 10 maja, będą niezwykle pracowite dla gospodarza Kremla. Czekają go spotkania z przywódcami krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, a także Chin i niektórych państw azjatyckich.

Poza tym, 9 maja w Moskwie odbędą się wyjątkowo okazałe uroczystości z okazji 70. rocznicy zakończenia wojny w Europie. Tego dnia przez Plac Czerwony przemaszeruje 16 tysięcy żołnierzy i zostanie zaprezentowanych kilkaset jednostek sprzętu wojskowego. Będą wśród nich nowoczesne rakiety balistyczne a także historyczne czołgi i działa pancerne z okresu drugiej wojny. Na niebie pojawi się kilkadziesiąt samolotów bojowych, które na minimalnej prędkości przelecą nad placem. Przewidziano między innymi pokaz tankowania w powietrzu.

W defiladzie weźmie udział m.in. około 200 pojazdów wojskowych, 150 samolotów i śmigłowców.

Organizatorzy parady zapowiadają, że nie powstrzyma ich nawet zła pogoda. Technika rozpraszania chmur znana jest od czasów radzieckich. Rosjanie wykorzystują w tym celu jodek srebra, rozpylany z samolotów.

d79ljio

Podziel się opinią

Share
d79ljio
d79ljio
Więcej tematów