PolskaWkrótce po Polsce pociągi będą mknęły 300 km/h?

Wkrótce po Polsce pociągi będą mknęły 300 km/h?

Szybka kolej (z prędkościami 300 km/h i więcej) w Polsce ma połączyć Warszawę, Łódź, Wrocław i Poznań. Termin rozpoczęcia tej budowy zależy od wyników studium wykonalności - wynika z informacji PKP Polskie Linie Kolejowe.

Wkrótce po Polsce pociągi będą mknęły 300 km/h?
Źródło zdjęć: © AFP

17.03.2008 | aktual.: 18.03.2008 10:51

Szybka kolej ma na celu m.in. umocnić udział transportu kolejowego w przewozach pasażerskich w Polsce i skrócić o połowę czas przejazdu między największymi miastami kraju.

Szybka kolej ma również zwiększyć bezpieczeństwo transportu pasażerskiego i zminimalizować jego wpływ na środowisko naturalne (w tym emisję dwutlenku węgla), a także uzupełnić sieć kolejową o brakujący element historycznie ukształtowanej geografii kolei w Polsce.

Według informacji PKP PLK, najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest budowa szybkiej kolei na trasie określonej już jako "Y" - na możliwie najkrótszym odcinku łącząc Warszawę, Łódź, Wrocław i Poznań - z rozgałęzieniem na dwa ostatnie miasta w rejonie Kalisza.

W planach PKP PLK jest również modernizacja Centralnej Magistrali Kolejowej, tak by na południowym odcinku do roku 2012 pociągi osiągały prędkość 200-250 km/h, a w przyszłości na całej magistrali od 300 do 350 km/h na godzinę.

Koszt budowy linii z Warszawy do Wrocławia i Poznania (prace przygotowawcze i inwestycyjne) można oszacować na 22 mld złotych, a na zakup taboru potrzeba będzie jeszcze 3,2 mld zł.

Ze strony administracji rządowej sprawą zajął się Międzyresortowy Zespół do spraw Kolei Dużych Prędkości. Do końca maja tego roku zespół ma przedłożyć rządowi projekt programu budowy linii kolei dużych prędkości.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)