PolskaWkrótce drugi tom książki o Kościele w czasach komunizmu

Wkrótce drugi tom książki o Kościele w czasach komunizmu

Jak nieoficjalnie dowiedział się "Dziennik
Polski", niebawem odbędzie się publiczna prezentacja drugiego tomu
książki "Kościół katolicki w czasach komunistycznej dyktatury" -
wspólnego dzieła historyków Papieskiej Akademii Teologicznej oraz
krakowskiego oddziału IPN.

Znajdziemy w nim m. in. sylwetkę znanego w diecezji krakowskiej księdza, który był wyjątkowo gorliwym agentem w latach 70. i 80. Tom pierwszy wspomnianej pracy opublikowano w lutym ubiegłego roku. Trzeci jest już na ukończeniu. Ma być wydany przed wakacjami.

Pierwszy tom książki "Kościół katolicki w czasach komunistycznej dyktatury. Między bohaterstwem a agenturą" miał prawie pół tysiąca stron. Jest tam mowa o czterech duchownych, których SB zarejestrowała jako tajnych współpracowników i o trzech, których mimo nacisków nie udało się złamać. Autorzy opisują też metody werbunku agentów i sposoby ich wynagradzania.

W drugim, trochę mniej obszernym tomie będzie sylwetka bohaterskiego kapłana - ks. Józefa Gorzelanego, budowniczego kościoła Arka Pana w Nowej Hucie. Poznamy też m.in. dalszy ciąg zestawienia tzw. funduszu operacyjnego IV Wydziału Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krakowie w latach 1962-66. Z tego funduszu opłacano księży agentów.

Publikacja jest wynikiem prac dwóch komisji badających akta Instytutu Pamięci Narodowej. Ze strony Papieskiej Akademii Teologicznej kieruje nią ks. dr Jan Szczepaniak, a ze strony IPN prof. Ryszard Terlecki. Ks. dr Szczepaniak podkreśla, że zespół przygotowujący kolejne tomy podjął się arcytrudnego i czasochłonnego zadania. Jak powiedział, przeczytanie i analiza teczki jednego z tajnych współpracowników, który przez 30 lat współpracował z komunistyczną służbą bezpieczeństwa, zajęło mu prawie pięć miesięcy. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)