Trwa ładowanie...
d3dzcfn

Witold Waszczykowski: Rosja stanowi zagrożenie egzystencjalne

• Minister o wojskach NATO: oczekujemy obecności, obecności, obecności • "Okazywanie słabości jest często postrzegane jako zachęta do agresji" • Wg Waszczykowskiego IS "nie jest zagrożeniem egzystencjalnym dla Europy"
Share
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d3dzcfn

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział na konferencji bezpieczeństwa w Bratysławie, że Rosja ma potencjał niszczenia krajów i z tego powodu stanowi zagrożenie egzystencjalne.

Minister Waszczykowski wziął udział w konferencji GLOBSEC 2016. Podczas wystąpienia w trakcie debaty "Future of NATO: Will Warsaw deliver?" przedstawił polskie oczekiwania wobec lipcowego szczytu NATO w Warszawie. - Oczekujemy obecności, obecności, obecności. Obecność wojsk z różnych krajów NATO mogłaby być symbolem determinacji do obrony wschodniej flanki - powiedział.

Szef polskiej dyplomacji mówił również o głównych wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie Sojusz. Wskazał na Wschód i Południe jako dwa zasadnicze kierunki zagrożeń i wyzwań dla NATO. Zwrócił uwagę, że tylko podejmując zdecydowane decyzje Sojusz jest w stanie zniechęcić potencjalnych agresorów. - Okazywanie słabości jest często postrzegane jako zachęta do agresji - powiedział. Podkreślił przy tym, że zdolność NATO do obrony i odstraszania uzależniona jest od geograficznego rozmieszczenia zdolności obronnych. W ocenie ministra warunkiem skutecznego odstraszania jest gotowość Sojuszu do obrony w takim samym zakresie wszystkich swoich członków.

d3dzcfn

Zapytany, jakim rezultatem powinien zakończyć się szczyt NATO, żeby można go było uznać za sukces, powiedział: - Oczekujemy decyzji, która zmieni status bezpieczeństwa w tym regionie. Chociaż należymy do tej samej instytucji, są w niej dwa odrębne statusy bezpieczeństwa. Lepszy w zachodniej części Europy, inny status bezpieczeństwa w miejscu, które nazywamy wschodnią flanką. Nie ma tam sił NATO, militarnych instalacji obronnych. (...) Oczekujemy, że szczyt NATO zajmie się tą kwestią i zmieni to.

Pytany, o jak duże siły może chodzić, odpowiedział: - Możemy o tym dyskutować. Toczy się debata na temat dwóch brygad, na temat instrumentów rozpoznania, systemów monitorowania.

Waszczykowski mówił też, że rozmieszczenie sił w tym regionie przez niektórych uważane jest za prowokację. - Nie zgadzamy się z tym. Brak obecności wojsk byłby prowokacyjną sytuacją - podkreślił.

- Mamy zagrożenia egzystencjalne i nieegzystencjalne. Oczywiście działalność Rosji jest rodzajem zagrożenia egzystencjalnego, ponieważ ta działalność może niszczyć kraje - mówił Waszczykowski w odpowiedzi na pytanie o to, które wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa postrzega on jako egzystencjalne.

d3dzcfn

- I mamy nieegzystencjalne zagrożenia, takie jak terroryzm, jak wielkie fale migrantów - dodał Waszczykowski.

Zapytany konkretnie o Państwo Islamskie minister powiedział, że stanowi ono bardzo poważne zagrożenie, ale "nie jest to zagrożenie egzystencjalne dla Europy".

Jak poinformowało MSZ w komunikacie, w Bratysławie minister Waszczykowski odbył szereg spotkań dwustronnych. Spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Mołdawii Andreiem Galburem. Podczas swojej pierwszej rozmowy ministrowie skoncentrowali się na relacjach UE-Mołdawia, sytuacji bezpieczeństwa oraz problematyce bilateralnej. Minister Waszczykowski wskazał, że strona mołdawska musi podjąć konkretne działania na rzecz efektywnej implementacji Umowy Stowarzyszeniowej, w tym jej części handlowej, co zapewni utrzymanie proeuropejskiego kursu rozwoju Mołdawii.

Minister Waszczykowski rozmawiał również z ministrem stanu ds. zagranicznych Indii generałem Vijayem Kumarem Singhiem. Głównym tematem spotkania było omówienie tegorocznych wizyt na najwyższym szczeblu, w tym m.in. wizyty prezydenta RP w Indiach i minister spraw zagranicznych Indii w Polsce.

d3dzcfn

Na marginesie obrad GLOBSEC minister Waszczykowski spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Miroslavem Lajczakiem. Dyskusja ministrów poświęcona była kwestiom dwustronnym, regionalnym, jak również kryzysowi migracyjnemu.

Polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie oraz przygotowaniom do szczytu NATO poświęcona była rozmowa ministra Waszczykowskiego z senatorem Christopherem Murphym, współprzewodniczącym koła polskiego w Senacie USA.

Organizowana od 2005 roku przez Slovak Atlantic Commission konferencja GLOBSEC jest uznanym forum wymiany i kształtowania poglądów na temat stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa z udziałem znaczących postaci świata polityki. Na przestrzeni lat stała się ważnym forum zajmującym się zagadnieniami bezpieczeństwa z perspektywy regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Tegoroczna edycja spotkania, jak podkreślali organizatorzy, miała szczególne znaczenie ze względu na szczyt NATO w Warszawie, który był głównym tematem debat.

d3dzcfn

Podziel się opinią

Share
d3dzcfn
d3dzcfn
Więcej tematów