Trwa ładowanie...

Witold Waszczykowski: jesteśmy gotowi rozszerzyć swój mandat działania ws. kryzysu syryjskiego

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski stwierdził, że Polska może zaangażować się poważniej w syryjski kryzys; czeka jedynie na decyzje w tej sprawie.

Witold Waszczykowski: jesteśmy gotowi rozszerzyć swój mandat działania ws. kryzysu syryjskiegoŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d28dx1j
d28dx1j

- Mamy tam swoje wojsko, potwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi rozszerzyć swój mandat działania, zwiększyć liczbę żołnierzy i samolotów - powiedział Witold Waszczykowski. Pytany o to, jakie będzie polskie stanowisko w sprawie kryzysu syryjskiego, szef MSZ odpowiedział, że Polska jest w koalicji globalnej, a on sam kilkanaście dni temu brał udział w konferencji w Waszyngtonie wraz z przedstawicielami kilkunastu innych państw. - Na razie nie ma żadnych decyzji, ani formalnych próśb w tej sprawie - zaznaczył w rozmowie z wpolityce.pl

Polacy walczą przeciwko IS

Polscy żołnierze wzięli udział w wielonarodowej operacji Inherent Resolve w Kuwejcie, Iraku i Katarze prowadzonej przeciwko terrorystom na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy z czerwca 2016 r. Pierwsza zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego poleciała na Bliski Wschód w lipcu ub. r. Mieli pełnić misję do 31 grudnia. W grudniu prezydent zdecydował o przedłużeniu okresu użycia PKW w Inherent Resolve do 30 czerwca 2017 r. W styczniu do Kuwejtu wyruszyła druga zmiana PKW.

Polski kontyngent w ramach tej misji wymierzonej przeciw tzw. Państwu Islamskiemu może liczyć do 150 żołnierzy i pracowników wojska. Podczas służby lotnicy prowadzą rozpoznanie powietrzne nad terytorium Kuwejtu i Iraku. Oficerowie mogą także służyć w wielonarodowym centrum operacji powietrznych w Katarze, skąd koordynowane są misje zwiadowcze samolotów F-16.

d28dx1j

F-16 za granicą po raz pierwszy

Lotnicze wsparcie operacji Inherent Resolve (OIR) na Bliskim Wschodzie to pierwsza zagraniczna misja polskich F-16. Obecnie kontyngent tworzą głównie żołnierze z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Personel naziemny zmienia się co sześć miesięcy, piloci co trzy miesiące.

Globalną koalicję do walki z tzw. Państwem Islamskim powołały Stany Zjednoczone. Tworzy ją kilkadziesiąt państw, m.in. USA, Australia, Kanada, Wielka Brytania, Belgia, Holandia, Niemcy, Włochy, Turcja, Polska, Dania, Finlandia, Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

d28dx1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28dx1j
Więcej tematów