Witold Waszczykowski: jesteśmy gotowi rozszerzyć swój mandat działania ws. kryzysu syryjskiego
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski stwierdził, że Polska może zaangażować się poważniej w syryjski kryzys; czeka jedynie na decyzje w tej sprawie.
- Mamy tam swoje wojsko, potwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi rozszerzyć swój mandat działania, zwiększyć liczbę żołnierzy i samolotów - powiedział Witold Waszczykowski. Pytany o to, jakie będzie polskie stanowisko w sprawie kryzysu syryjskiego, szef MSZ odpowiedział, że Polska jest w koalicji globalnej, a on sam kilkanaście dni temu brał udział w konferencji w Waszyngtonie wraz z przedstawicielami kilkunastu innych państw. - Na razie nie ma żadnych decyzji, ani formalnych próśb w tej sprawie - zaznaczył w rozmowie z wpolityce.pl
Polacy walczą przeciwko IS
Polscy żołnierze wzięli udział w wielonarodowej operacji Inherent Resolve w Kuwejcie, Iraku i Katarze prowadzonej przeciwko terrorystom na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy z czerwca 2016 r. Pierwsza zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego poleciała na Bliski Wschód w lipcu ub. r. Mieli pełnić misję do 31 grudnia. W grudniu prezydent zdecydował o przedłużeniu okresu użycia PKW w Inherent Resolve do 30 czerwca 2017 r. W styczniu do Kuwejtu wyruszyła druga zmiana PKW.
Polski kontyngent w ramach tej misji wymierzonej przeciw tzw. Państwu Islamskiemu może liczyć do 150 żołnierzy i pracowników wojska. Podczas służby lotnicy prowadzą rozpoznanie powietrzne nad terytorium Kuwejtu i Iraku. Oficerowie mogą także służyć w wielonarodowym centrum operacji powietrznych w Katarze, skąd koordynowane są misje zwiadowcze samolotów F-16.
F-16 za granicą po raz pierwszy
Lotnicze wsparcie operacji Inherent Resolve (OIR) na Bliskim Wschodzie to pierwsza zagraniczna misja polskich F-16. Obecnie kontyngent tworzą głównie żołnierze z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Personel naziemny zmienia się co sześć miesięcy, piloci co trzy miesiące.
Globalną koalicję do walki z tzw. Państwem Islamskim powołały Stany Zjednoczone. Tworzy ją kilkadziesiąt państw, m.in. USA, Australia, Kanada, Wielka Brytania, Belgia, Holandia, Niemcy, Włochy, Turcja, Polska, Dania, Finlandia, Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie.