Trwa ładowanie...
d3z3vjw

Witold Waszczykowski: jest powód, aby martwić się o Unię Europejską

• Waszczykowski twierdzi, że wielu polityków jest niezdecydowanych, co dalej z UE
• Co UE ma zrobić ze strefą euro? • Szef MSZ uważa, że w obecnej UE brakuje demokratycznego wybierania przywództwa
• Alternatywą dla federalizacji UE jest diada, triada instytucji

Share
d3z3vjw

Szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski twierdzi, że są powody, aby martwić się o Unię Europejską. Jego zdaniem wielu polityków, którzy decydują o rozwoju UE, nie jest w stanie zdecydować czy "dalej brnąć w utopijne programy dalszego upolitycznienia Unii, rozszerzania strefy euro, czy poprzestać na mniej ambitnym programie np. unii gospodarczej". Witold Waszczykowski podkreśla, że w obecnej UE brakuje demokratycznych środków wyboru przywództwa.

Wcześniej, w listopadzie, Waszczykowski mówił, że UE powinna pozostać instytucją, która strzeże traktatowych swobód, a nie jednolicie zarządzaną strukturą czy federacją. - Alternatywą wobec federalizacji jest „diada, triada instytucji”, które, wspólnie z USA, gwarantowałyby rozwój polityczny, gospodarczy i militarny - mówił szef MSZ.

d3z3vjw

- Jest szereg państw europejskich, które uważają, że Unia Europejska powinna iść w kierunku stworzenia, jak kiedyś mówiono, federacji, inni mówią o jakiejś strukturze polityczno-ekonomicznej, która by zarządzała Unią. Inni, jak np. Brytyjczycy - i nasze środowisko polityczne w tej chwili w Polsce - zakładają, że Unia pozostać powinna instytucją, która strzeże traktatowych swobód, tych głównych swobód: swobodnego przepływu kapitału, usług, towarów, ludzi. I, ewentualnie, współpracować na innych płaszczyznach - np. na płaszczyźnie bezpieczeństwa - z innymi instytucjami, które strzegą pokoju w Europie, np. z NATO - mówił.

Zdaniem ministra alternatywą wobec federalizacji Unii jest „możliwość, żeby w Europie powstała taka, nazwijmy to, diada, triada instytucji, które, wspólnie jeszcze ze Stanami Zjednoczonymi, gwarantowałyby rozwój polityczny, gospodarczy, rozwój pod względem bezpieczeństwa, militarny naszemu obszarowi, i niekoniecznie tworzyły jednolity twór, który jest zarządzany przez jakieś niedemokratyczne ciało, niewybierane dzisiaj w demokratyczny sposób”.

Waszczykowski odniósł się także do problemów, jakich doświadcza strefa euro. Według niego przyczyny kryzysu eurostrefy tkwią w samej konstrukcji waluty. - Wprowadzono w sposób niezgodny z prawidłami ekonomicznymi jedną walutę na obszar, który jest bardzo różnorodny gospodarczo, nie zapewniając jednocześnie tej walucie jakiegoś suwerena politycznego, jakiegoś ciała politycznego, które by koordynowało i politycznie, i gospodarczo, i finansowo - ocenił.

d3z3vjw

Podziel się opinią

Share
d3z3vjw
d3z3vjw
Więcej tematów