Trwa ładowanie...
d2b5f63

Witold Pahl: w pierwszej kolejności audyt reprywatyzacji w Śródmieściu

• Pierwszy etap audytu procesu reprywatyzacji będzie dotyczył dawnej gminy Centrum, czyli Śródmieścia - zapowiedział na briefingu prasowym wiceprezydent Warszawy Witold Pahl • Na stronach urzędu Warszawy ma się pojawić ogłoszenie ws. jego przeprowadzenia • Gronkiewicz-Waltz o Pahlu: wiedziałam, że muszę zastąpić Jarosława Jóźwiaka kimś, kto ma dłuższe doświadczenie, jest mecenasem, jest wytrawnym prawnikiem (...), a jednocześnie spoza Warszawy
Share
Witold Pahl: w pierwszej kolejności audyt reprywatyzacji w Śródmieściu
Źródło: PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski
d2b5f63

Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl powiedział, że z uwagi na konieczność jak najszybszego przekazania opinii publicznej informacji nt. prawidłowości postępowań reprywatyzacyjnych, zakres zamówienia publicznego, który pojawi się w piątek na miejskich stronach internetowych, będzie dotyczył "szczególnie newralgicznego z punktu widzenia interesu miasta obszaru, dawnej gminy Centrum, czyli Śródmieścia".

- Będzie dotyczył także czynności, decyzji, które zostały wydane w oparciu o nabyte przez wnioskodawców roszczenia spadkobierców - dodał. Zaznaczył, że daje to gwarancje wyjaśnienia spraw, które są przedmiotem szczególnego zainteresowania ze strony radnych, mieszkańców.

d2b5f63

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że ogłoszenie ws. przeprowadzenia audytu pojawi się jeszcze w piątek na stronach internetowych warszawskiego urzędu. - Będzie termin dwutygodniowy, żeby firmy weszły w dialog techniczny z zamawiającym, czyli urzędem miasta stołecznego Warszawy - powiedziała prezydent Warszawy.

- Chcemy, żeby były zbadane najtrudniejsze, najważniejsze, najbardziej głośne decyzje na najbardziej właściwym i trudnym obszarze - dodała.

W poniedziałek Gronkiewicz-Waltz mówiła, że jeszcze w tym tygodniu rozpisany zostanie przetarg na firmę, która przeprowadzi zewnętrzny audyt całego procesu reprywatyzacji.

Gronkiewicz-Waltz ogłosiła decyzję o przyjęciu rezygnacji Jóźwiaka z funkcji wiceprezydenta odpowiedzialnego m.in. za nadzór nad Biurem Gospodarki Nieruchomościami w czwartek, po posiedzeniu zarządu krajowego PO.

d2b5f63

Na jego miejsce powołany został b. poseł PO z Gorzowa Wielkopolskiego, a obecnie sędzia Trybunału Stanu Witold Pahl. Jeszcze pod koniec sierpnia prezydent stolicy mówiła, że decyzje o ewentualnych zmianach personalnych będzie podejmować dopiero po przeprowadzeniu audytu procesu reprywatyzacji w Warszawie.

Na piątkowym briefingu prasowym Gronkiewicz-Waltz była pytana o przyczyny zmiany w tej kwestii i dymisję Jóźwiaka.

Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że o powołaniu na miejsce Jóźwiaka nowego wiceprezydenta zadecydował fakt, że w ratuszu brakowało "właściwej osoby na to, żeby zająć się najważniejszym dzisiaj, najbardziej newralgicznym i kontrowersyjnym tematem reprywatyzacji".

- Wiedziałam, że muszę zastąpić Jarosława Jóźwiaka kimś, kto ma dłuższe doświadczenie, jest mecenasem, jest wytrawnym prawnikiem (...), a jednocześnie spoza Warszawy - dodała.

d2b5f63

Odnosząc się do doniesień medialnych, według których powołanie Pahla, to efekt presji ze strony kierownictwa PO i jej przewodniczącego Grzegorza Schetyny, prezydent Warszawy zaznaczyła, że to ona wybrała Pahla na stanowisko wiceprezydenta. Mówiła m.in., że "dokładnie zapoznała się z jego osobą" w związku z tym, że przed wyborami parlamentarnymi 2015 r. opiniowała jego kandydaturę na listę gorzowską PO do Sejmu.

- Jak państwo wiedzą, na końcu (Pahl) nie kandydował, ale mnie osobiście wtedy na tym bardzo zależało - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. - Uważam, że to jest mój wybór, jakkolwiek państwo tego nie interpretują - dodała.

d2b5f63

Podziel się opinią

Share
d2b5f63
d2b5f63
Więcej tematów