Witaj Europo
"Welcome Europe" na Placu Zamkowym (PAP)
Równocześnie w Warszawie i Berlinie – na Placu Zamkowym i w Konzerthaus – podczas koncertu „Welcome Europe” świętowano rozszerzenie Unii Europejskiej.
Koncerty polski i niemiecki rozpoczęły się równocześnie o godz. 22.15. To, co działo się na obydwu scenach, emitowano bezpośrednio na telebimach.
Koncert „Welcome Europe” przyciągnął tłumy na Plac Zamkowy. Nad głowami widzów powiewały flagi polskie i unijne. Na scenie warszawskiej wystąpili: łotewski BrainStorm, Mihalis Hadjiyiannis z Cypru, estoński zespół Neiokoso, jazzowa grupa Cotton Club Singers z Węgier i słoweński zespół Rozmarinke. Polskę reprezentowali Justyna Steczkowska i Blue Cafe.
Na berlińskiej scenie dominowała muzyka klasyczna. Wystąpili: śpiewaczka operowa Violetta Urmana z Litwy, czeski pianista Lukas Vondraczek i baryton Jenis Dalibor ze Słowacji.
Na telebimach w Berlinie i w Warszawie wyświetlono 90-sekundowe wideoklipy prezentujące 10 nowych państw członkowskich.
Kilka minut po godz. 23. w berlińskim Konzerthaus chóry Schoeneberger Saengerknaben oraz Berliński Chór Dziewczęcy wykonały Europejski Hymn Dzieci. W ten sposób uczczono wejście do Unii Cypru, Litwy, Łotwy i Estonii, które w związku z różnicami czasowymi członkami UE stały się godzinę wcześniej niż pozostałe sześć państw.
Tuż przed północą występujący w Warszawie artyści zaśpiewali przebój zespołu The Beatles „All you need is love”.
O północy Warszawa i Berlin połączyły się z Maltą, gdzie odbyło się monumentalne widowisko świetlne autorstwa Gerta Hofa do muzyki Rogera Watersa z zespołu Pink Floyd. Jak podkreślili organizatorzy, pokaz ogni był prezentem Malty dla poszerzonej Unii Europejskiej.
Kilkanaście minut po północy w finale widowiska w berlińskim Konzerthaus chór młodzieżowy wykonał Hymn Unii Europejskiej – „Odę do radości” Friedricha von Schillera do muzyki z finału IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. W tym samym czasie w Warszawie odbywał się pokaz ogni sztucznych.