ŚwiatWilhelm Aleksander został najmłodszym władcą w Europie

Wilhelm Aleksander został najmłodszym władcą w Europie

Królowa Beatrycze podpisała akt abdykacji. Królem Niderlandów został tym samym jej najstarszy syn 46-letni Wilhelm Aleksander. Nowy król jest najmłodszym władcą w Europie i pierwszym od ponad 120 lat królem Holandii - po królowych Beatrycze, Julianie i Wilhelminie.
Atrakcyjna żona księcia na początku wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na przeszłość swojego ojca, ministra rolnictwa w rządzie junty wojskowej gen. Jorge Videli.

Akt abdykacji ustępującej królowej został następnie podpisany przez nowego króla i członków rządu, w tym premiera Holandii Marka Rutte.

Na placu Dam naprzeciwko pałacu królewskiego zebrało się ok. 25 tys. ludzi, skandujących "Dziękujemy Bea". Gdy Beatrycze wyszła na balkon, by pozdrowić zebranych, wyglądała na wyraźnie wzruszoną.

Na placu Dam naprzeciwko pałacu królewskiego zebrało się ok. 25 tys. ludzi, skandujących "Dziękujemy Bea". Gdy Beatrycze wyszła na balkon, by pozdrowić zebranych, wyglądała na wyraźnie wzruszoną.

- Jestem szczęśliwa i wdzięczna, mogąc przedstawić wam waszego nowego króla, Wilhelma Aleksandra - zwróciła się do tłumu. Chwilę później, aby zaznaczyć zmianę pokoleniową, na balkonie pojawił się król Wilhelm Aleksander z małżonką Maksimą, pochodzącą z Argentyny, i trzema córkami. Najstarsza 9-letnia księżniczka Katarzyna Amalia jest następczynią tronu.

Uroczystości abdykacji popularnej i lubianej królowej były transmitowane w telewizji. Transmitowano też zaprzysiężenie nowego władcy na wierność krajowi i konstytucji. Ceremonia ta odbyła się w historycznej świątyni - protestanckim Nowym Kościele.

W wystąpieniu w świątyni najmłodszy monarcha Europy podkreślił, że i król - mimo ceremonialnej roli monarchii - może popularyzować podczas zagranicznych wizyt rozwój handlu.

Ceremonia zaprzysiężenia była ostatnim formalnym aktem przekazania władzy w dynastii Oranje-Nassau. W ceremonii uczestniczyło wielu zagranicznych gości, w tym koronowane głowy. Wielką Brytanię reprezentował następca tronu książę Karol z małżonką Camillą, Japonię - następca tronu książę Naruhito wraz z księżną Masako. Obecni byli przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Nowy monarcha postrzegany jest jako bardziej nowoczesny, postępowy i bliższy zwykłym ludziom niż jego abdykująca po 33 latach panowania matka. Zapowiadał, że będzie "monarchą XXI wieku", łącząc tradycję z nowoczesnością, i nie zamierza być "fetyszystą protokołu".

Cytowana przez Associated Press mieszkanka Amsterdamu, 38-letnia Inge Bosman, wyraziła wątpliwość, by zaprzysiężenie Wilhelma Aleksandra zwiększyło możliwości zatrudnienia w Holandii, gdzie panuje wysokie bezrobocie.

- Przynajmniej jedna osoba dostała nową pracę - powiedziała pani Bosman.

Jak piwosz w mundurze stał się królem

Nowy monarcha postrzegany jest jako bardziej nowoczesny, postępowy i bliższy zwykłym ludziom niż jego abdykująca po 33 latach panowania matka. Zapowiadał, że będzie "monarchą XXI wieku", łącząc tradycję z nowoczesnością, i nie zamierza być "fetyszystą protokołu". W młodości prowadził rozrywkowy tryb życia, nie stronił od piwa, stąd złośliwy przydomek - Książę Pilzner. Wilhelm-Aleksander uwielbia swój wojskowy mundur z niezasłużonymi medalami, który zakłada na wszystkie oficjalne uroczystości, co nie wszystkim Holendrom przypada do gustu. Co roku ma 20 tygodni wakacji. Jego przeciwnicy podkreślają, że monarcha nie przepracował w życiu jednego dnia, w przeciwieństwie do żony Maksimy, która pracowała m.in. w bankach. Para poznała się w Nowym Jorku.

Nowy król po południu w kościele złoży przysięgę posłuszeństwa wobec konstytucji, a na ulicach Amsterdamu rozpocznie się huczne świętowanie do rana. Królowa poinformowała o zamiarze przekazania władzy już kilka miesięcy temu. Wczoraj Beatrycze pożegnała się z poddanymi.

Rola króla Holandii, ograniczona jakiś czas temu, jest obecnie wyłącznie ceremonialna. Monarchia w tym kraju jest popularna, choć od czasu do czasu powraca problem wysokich kosztów utrzymania dworu królewskiego.

Mąż dotychczasowej królowej Beatrycze, książę Claus z niemieckiej szlacheckiej rodziny von Amsberg, zmarł w 2002 roku. Poza Wilhelmem Aleksandrem królewska para dochowała się jeszcze dwóch synów. Jeden z nich, książę Friso został w lutym ubiegłego roku zasypany przez lawinę w trakcie urlopu narciarskiego w Austrii i jest od tego czasu w śpiączce.

"To było trochę głupie"

Atrakcyjna żona księcia na początku wzbudziła wiele kontrowersji ze względu na przeszłość swojego ojca - informuje "Polityka". Jorge Zorreguieta był w Argentynie ministrem rolnictwa w rządzie junty wojskowej gen. Jorge Videli. Z tego powodu nie został nawet zaproszony na ślub córki. Nie jest również obecny na dzisiejszych uroczystościach. Mimo to Argentynka jest najpopularniejszą osobą z królewskiej rodziny.

Kilka lat temu następca tronu bronił swojego przyszłego teścia przed atakami ze strony gen. Videli. To wtedy Maxima, jeszcze jako narzeczona księcia, powiedziała w telewizji słynne zdanie na temat jego zachowania: "To było trochę głupie". Kontrowersje wzbudziła też luksusowa willa, którą para wybudowała dla siebie w jednej z enklaw bogaczy w Mozambiku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)