Trwa ładowanie...
ycipk-41y0kp

WikiLeaks: rząd Japonii ukrywał incydenty nuklearne

Japońskie standardy radioaktywności są przestarzałe, a rząd Japonii ukrywał przed opinią publiczną incydenty nuklearne i hamował rozwój alternatywnych źródeł energii - wynika z poufnej depeszy dyplomacji USA ujawnionej przez portal WikiLeaks.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WikiLeaks: rząd Japonii ukrywał incydenty nuklearne
(AFP)
ycipk-41y0kp

Te i inne krytyczne uwagi japońskiego posła Taro Kono pod adresem m.in. japońskiego rządu pochodzą z depeszy datowanej na 27 października 2008 roku, którą umieścił na swojej stronie brytyjski dziennik "Guardian".

Kono ostro skrytykował japońskie resorty gospodarki, handlu i przemysłu (METI) m.in. za przestarzałe standardy radioaktywności, które pozostają niezmienione od czasów katastrofy w Czarnobylu. Kono podał tu przykład norm dla importowanej żywności, których nie obniżano od 1986 roku.

METI hamowały też rozwój alternatywnych źródeł energii, wbrew oficjalnie lansowanej polityce rządu - powiedział poseł. Chodzi np. o zaaranżowaną przez resorty "porażkę legislacji" wspierającej odnawialną energię. W zamian uchwalono tzw. ustawę RPS, która jedynie wymaga od firm energetycznych, by kupowały małe ilości energii z alternatywnych źródeł.

ycipk-41y0kp

Wskazał ponadto, że rządowe subwencje dla projektów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych były przyznawane na tak krótko, że firmy miały problem ze znalezieniem inwestorów, bo ci obawiali się ryzyka i niepewnego losu przedsięwzięcia.

Kono oskarżył też METI, że ukrywały informacje o incydentach nuklearnych, rzeczywistych kosztach i problemach energetyki jądrowej - zarówno przed społeczeństwem, jak i posłami. Mówił też o biurokracji, przez którą wszelkie zapytania do parlamentarnych komisji w tych kwestiach prędzej czy później i tak trafiały do wspomnianych ministerstw, gdzie sprawa grzęzła.

Japoński poseł zwracał też uwagę na nierozwiązany problem składowania wysoko radioaktywnych odpadów nuklearnych w Japonii. Mówił, że z uwagi na położenie geograficzne Japonia nie ma warunków do stworzenia stałego miejsca składowania takich odpadów i nie stworzyła go do tej pory. Wskazał przy tym na wysoką aktywność sejsmiczną na tym obszarze, powszechne występowanie wód gruntowych i liczne wulkany.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-41y0kp

ycipk-41y0kp
ycipk-41y0kp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów