Wigilia Narodów w Legnicy
Tradycje i obrzędy związane z Bożym
Narodzeniem oraz potrawy, jakie znajdują się wówczas na stołach,
przybliżali przedstawiciele 11 narodowości podczas Wigilii
Narodów, która odbyła się w Legnicy.
Do wspólnego stołu zasiedli w tym roku Polacy, Niemcy, Rosjanie, Romowie, Ukraińcy, Łemkowie, Bośniacy, reprezentanci Japonii, Peru, Kolumbii oraz Żydzi, mimo że - jak podkreślił Szymon Rajchman - wyznawcy judaizmu nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia.
Uczestnicy wigilii przygotowali specjały swojej kuchni. Degustowano np. sporządzane na różne sposoby pierogi, w tym podawane z sosem z prawdziwków czy pomidorowym sosem z czosnkiem. Był polski barszcz, niemieckie kluski makowe czy łemkowski czosnek z miodem. Nie zabrakło wypieków, w tym różnych ciasteczek, a także grzanego wina czy kompotu z suszu.
Na naszym wigilijnym stole pojawia się danie o nazwie natilla, czyli budyń z kukurydzy na słodko. Podajemy rybę, ale nie jest to karp. Obowiązkowo przygotowujemy kurczaka lub indyka - powiedział pochodzący z Kolumbii Evelio Castaneda.
Podkreślił, że w Kolumbii święta Bożego Narodzenia obchodzone są w atmosferze karnawału. Rom, Tomasz Doman, zaznaczył, że w rodzinach cygańskich Wigilia rozpoczyna wesoły czas zabawy. Mamy liczne rodziny i zbieramy się w tym czasie wszyscy przy stole. U mnie w domu jest nawet 40 osób - powiedział Doman.
Podczas Wigilii Narodów opowiadano o choinkach i tym, jak są ozdabiane. Łemkowie niegdyś wieszali choinki pod sufitem nad stołem wigilijnym. Teraz ta tradycja już odeszła w zapomnienie, bo zwyczaj jest bardzo niepraktyczny. Opadające igły znajdowano w jedzeniu - mówił przedstawiciel Łemków Adam Wiewiórka.
Świąteczne drzewko mają w domach również Japończycy.
Legnicką Wigilię Narodów od pięciu lat organizuje Stowarzyszenie Kobiety Europy. Prezes organizacji Elżbieta Chocholska wspomina, że w pierwszej edycji imprezy przy stole zebrało się 7 narodowości, a w tym roku - 11. Po raz pierwszy w Wigilii Narodów uczestniczyli duchowni reprezentujący poszczególne wyznania. Nie zabrakło kolęd, a także życzeń składanych w poszczególnych językach.