Trwa ładowanie...
d4aga87

Więziennicy uczą się samoobrony

Około stu instruktorów i funkcjonariuszy więziennictwa z Polski, Włoch, Litwy, Ukrainy, Czech i Niemiec przyjechało w czwartek do Kalisza na kurs sztuk walki i technik interwencji.

d4aga87
d4aga87

Nabycie umiejętności samodzielnego odparcia fizycznego ataku bez użycia broni jest niezwykle ważnym atutem w ręku każdego funkcjonariusza, szczególnie gdy znajdzie się w sytuacji kryzysowej - powiedział jeden z organizatorów seminarium, Sławomir Zasiadły z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej. W ośrodku tym odbywa się seminarium.

Cel spotkania instruktorów i funkcjonariuszy to umożliwienie im skorzystania z doświadczeń stosowanych w różnych krajach oraz doskonalenie już posiadanych umiejętności.

Nie wszystkie jednak doświadczenia można przenieść na grunt polskiego więziennictwa - ocenił Zasiadły. Według niego, Włosi np. kierują się zasadą bardziej humanitarnego postępowania z więźniem i rzadko stosują wobec niego "twarde techniki". Tymczasem na Litwie funkcjonariusze postępują wręcz odwrotnie - dodał.

W Polsce obowiązuje zasada, że ewentualne użycie siły musi poprzedzić perswazja. W trudnych sytuacjach z więźniem najpierw rozmawia psycholog i mediator, a wykorzystanie technik interwencji jest ostatecznością - wyjaśnił Zasiadły.

d4aga87

Jednym z instruktorów kaliskiego seminarium jest szef Polskiego Centrum Jiu-Jitsu Goshin-Ryli w Warszawie pułkownik Krzysztof Kondratowicz, który od 55 lat szkoli policjantów i więzienników w sztukach walki. Jak stwierdził, każdy strażnik powinien umieć samodzielnie obronić się przed atakiem więźnia.

Uczę seminarzystów jak mają bronić się przed atakiem nożem, bronią palną, duszeniem, kopaniem, czy obezwładnieniem - poinformował. Seminarium potrwa do soboty. (jask)

d4aga87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aga87
Więcej tematów