Trwa ładowanie...
d2t0amn

Wiewiórki mają tajną broń na grzechotniki

Wiewiórki kalifornijskie mają specjalny sposób obrony młodych przed grzechotnikami: nagrzewają ogony, po czym wymachują nimi, by wydawać się większymi i sygnalizować agresję. O wynikach obserwacji tych zwierząt informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".

d2t0amn
d2t0amn

Naukowcy już dawno zaobserwowali, że wiewiórki bardziej energicznie wymachują ogonami przed grzechotnikiem, gdy jest ciemno, niż za dnia.

Tymczasem grzechotniki "widzą" przeciwnika w podczerwieni, zależnej od temperatury zwierzęcia.

Aaron Rundus i Donald Owings z University of California w Davis podejrzewali, że przekazywane wężowi przez wiewiórki sygnały są tak naprawdę niewidoczne dla ludzkich oczu.

Chcąc to sprawdzić, wykorzystali kamerę, która pozwala widzieć w podczerwieni. Sfilmowali starcie wiewiórki z grzechotnikiem oraz starcie wiewiórki z innym wężem, norowcem zwyczajnym, który w podczerwieni nie widzi.

d2t0amn

Stojąc "twarzą w twarz" z grzechotnikiem wiewiórki nagrzewały swoje ogony (zwiększając w nich przepływ krwi), i wymachiwały nimi przed agresorem. Według interpretacji naukowców, zachowanie takie może sprawiać, że wąż "widzi" przeciwnika jako znacznie większego, niż jest on naprawdę.

W konfrontacji z norowcem wiewiórki machały co prawda ogonami, ale zachowywały ich zwyczajną temperaturę.

Naukowcy skonfrontowali też grzechotnika z robotem-modelem wiewiórki, wyposażonym w podgrzewany ogon. Grzechotniki trzymały wobec poruszających się, robocich ogonów dystans. Szczególnie duży był on wtedy, gdy temperatura ogona osiągała wartość taką, jak temperatura ogona żywej walczącej wiewiórki.

Naukowcy sugerują, że cały ten system obronny wykształcił się u wiewiórek specjalnie do kontaktów z grzechotnikami.

d2t0amn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t0amn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj