ŚwiatWierni z całego świata wspominają Jana Pawła II

Wierni z całego świata wspominają Jana Pawła II

2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 odszedł Jan Paweł II. Dziś mijają dokładnie cztery lata od tego momentu. Setki osób w Polsce i na świecie przeżywają jeszcze raz tę chwilę, modląc się i wspominając Papieża.

Wierni z całego świata wspominają Jana Pawła II
Źródło zdjęć: © AFP

Tłumy wiernych z całego świata, w tym liczne grupy pielgrzymów z Polski, przybyły do Watykanu by oddać hołd Janowi Pawłowi II w czwartą rocznicę śmierci. W bazylice świętego Piotra Benedykt XVI odprawił uroczystą mszę za polskiego Papieża.

W całej Polsce odbywają się uroczystości rocznicowe. W Wadowicach biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Józef Guzdek odprawił w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny mszę w intencji wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II. Spod kościoła św. Piotra Apostoła wyruszyła procesja Drogi Krzyżowej, która przeszła obok domu rodzinnego Karola Wojtyły. O godz. 21.37 trębacz odegrał tu kompozycję Nini Rosso "Il Silenzio". Zgromadzeni wierni wysłuchali jej w milczeniu, trzymając zapalone świece.

Wadowicki rynek jest, jak co roku, specjalnie ustrojony. Prezentowana jest tam m.in. wystawa papieskich zdjęć autorstwa fotografików z Agence France Presse "Szukałem was, a teraz przyszliście do mnie" z Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

W Warszawie uroczystości z okazji czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II odbywają się pod hasłem "Miłość wam wszystko wyjaśni". O godzinie 20 na Placu Piłsudskiego odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Kazimierza Nycza. Uczestniczyli w niej m.in. premier Donald Tusk i marszałek senatu Bogdan Borusewicz oraz przedstawiciele samorządu stolicy. W tym roku zrezygnowano z wielkich koncertów tak, aby warszawiacy mogli powrócić do atmosfery z 2 kwietnia 2005 roku, kiedy ludzie spontanicznie gromadzili się na modlitwach za Ojca Świętego. Uroczystości na Placu Piłsudskiego zakończyło w godzinie śmierci Papieża o 21.37 uroczyste zapalenie pamiątkowego znicza zrobionego ze świec, które warszawiacy zapalili na ulicach miasta cztery lata temu.

Większość ze zgromadzonych mieszkańców stolicy przychodzi na Plac Piłsudskiego co roku 2 kwietnia. Wielu z nich cztery lata temu modliło się pod kościołem Świętej Anny za umierającego Papieża. Mówią, że dziś także muszą być na placu, by oddać hołd wielkiemu Papieżowi, Polakowi i człowiekowi.

W Krakowie wierni zgromadzili się na czuwaniu pod "oknem papieskim" w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3. O godzinie 21.37 zapadła cisza, którą przerwał swoim brzmieniem dzwon Zygmunta. Ku zdumieniu wiernych przekazano po chwili słowa przebywającego w Watykanie kard. Stanisława Dziwisza, które przesłał do Krakowa... SMS-em. "Bądźcie mu wierni" - napisał m.in. kardynał. Wzywał też wiernych, by dalej szli ścieżką wyznaczoną przez Jana Pawła II.

W Częstochowie jednym z głównych punktów obchodów rocznicy śmierci Papieża była wieczorna msza św. w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej, odprawiona w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Po mszy wierni przeszli w procesji ze świecami i lampionami przed pomnik Jana Pawła II na wałach jasnogórskich, gdzie odmówiono modlitwę i zapalono znicze. Odtworzono też słowo Papieża, wygłoszone na Jasnej Górze w 1987 roku. Uroczystości zakończyła wieczorna modlitwa o beatyfikację Papieża odmówiona o 21.37.

W górach godzina 21.37 została uczczona w sposób wyjątkowy. Na kilkanaście minut rozbłysł krzyż na Giewoncie. Specjalną wyprawę na szczyt zorganizowało w tym celu ośmiu młodych górali. Po raz pierwszy akcję oświetlenia krzyża młodzi ludzie przeprowadzili podczas pogrzebu Jana Pawła II. Teraz swój zwyczaj kontynuują co roku 2 kwietnia. Mieszkańcy Poznania uczcili rocznicę mszą w intencji szybkiej beatyfikacji i kanonizacji zmarłego Jana Pawła II, apelem jasnogórskim pod jego pomnikiem i czuwaniem modlitewnym przy krzyżu papieskim. O godz. 21.37 w kościele ojców Dominikanów rozpoczął się koncert papieski "Janowi Pawłowi II in memoriam w 4 rocznicę śmierci" w wykonaniu Chóru Kameralnego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Orkiestry Kameralnej Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz solistów.

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu wierni zwiedzali apartamenty papieskie. Apel Pamięci Jana Pawła II oraz promocja płyty "Jesteście skazani ale nie potępieni" - powstałej z inicjatywy więźnia nawróconego w chwili śmierci Jana Pawła II, na której znalazły się m.in. słowa Jana Pawła II wygłoszone do skazanych w Płocku - upamiętniły rocznicę śmierci papieża w bydgoskim Areszcie Śledczym, gdzie modlitwę więźniów poprowadził bp Jan Tyrawa. Reżyser Krzysztof Zanussi i opolski ordynariusz abp Alfons Nossol dyskutowali w Opolu o wpływie pontyfikatu Jana Pawła II na Polskę i świat.

W Kaliszu wierni składali kwiaty i zapalali znicze przed pomnikiem papieża. Także w Łodzi modlono się przed pomnikiem Jana Pawła II. Młodzież z kilkunastu polskich i polonijnych szkół noszących imię Jana Pawła II m.in. z Oslo, Brukseli i Wilna uczestniczyła wieczorem w misterium "O Janie Pawle II" przygotowanym przez uczniów w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Natomiast łódzcy jezuici w rocznicę śmierci papieża zorganizowali akcję honorowego krwiodawstwa "Krew dla Jezusa".

Tłumy wiernych z całego świata, w tym liczne grupy pielgrzymów z Polski, oddawały hołd Janowi Pawłowi II przy jego grobie w Grotach Watykańskich. O godz. 18.00 mszę za polskiego papieża w bazylice świętego Piotra odprawił Benedykt XVI. Po mszy zszedł do Grot Watykańskich, by modlić się przy grobie Jana Pawła II. Do bazyliki przybyli kardynałowie i biskupi z Kurii Rzymskiej, przedstawiciele duchowieństwa, a także najbliżsi współpracownicy polskiego papieża, wśród nich siostry sercanki, które prowadziły jego dom.

Mszę koncelebrował z papieżem m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który co roku uczestniczy w rzymskich i watykańskich obchodach rocznicy śmierci Jana Pawła II. Wcześniej, o godz. 8.00, kard. Dziwisz przewodniczył mszy przy grobie Jana Pawła II. W kazaniu kardynał Dziwisz wezwał, by modlić się o wyniesienie papieża na ołtarze w dniu, który - jak podkreślił - "wyznaczy nam Ojciec Święty Benedykt XVI, wspierany przez Ducha Świętego".

Jednak, jak podała włoska agencja Ansa, Watykan gasi polskie nadzieje na rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Jak zauważa Ansa - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, arcybiskup Angelo Amato, wyraźnie stwierdził, że trudno przewidzieć, jak długo potrwa proces beatyfikacyjny oraz, że za wcześnie, jego zdaniem, jest na to by mówić o terminie wyniesienia polskiego papieża na ołtarze.

Źródło artykułu:PAP
śmierćpapieżrocznica
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (419)