Wieniawski na lato w PR 2
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu będzie najważniejszym wydarzeniem na antenie radiowej Dwójki tego lata.
Podobnie jak w przypadku Konkursu Chopinowskiego, Dwójka będzie transmitować wszystkie przesłuchania konkursowe, koncerty laureatów, całość zaś opatrzy licznymi towarzyszącymi audycjami publicystycznymi o charakterze komentującym i historycznym. Zmaganiom młodych skrzypków będzie też towarzyszyć wieczorne Studio Konkursowe i stała miniaudycja w ramach „Poranka Dwójki”.
„Wakacyjny układ programu obowiązuje do 1 października. W letniej ramówce zachowany został podstawowy układ programu, w niektórych miejscach natomiast zostały poczynione modyfikacje, związane z lżejszym charakterem wakacyjnej propozycji” – informuje Katarzyna Rutkowska – Newman, Dział Public Relations Polskiego Radia SA.
O północy audycja „Letnia noc” – z różnymi gatunkami muzyki.
W ramach „Kanonu Dwójki” o godz. 11.05 muzyka Polska i polskich wykonawców, z nagrań zarejestrowanych przez Polskie Radio lub wydanych na płytach.
W południe, obok premierowych audycji publicystycznych, powtórki najciekawszych audycji z sezonu jesienno-zimowego.
„Sezon na Dwójkę” pojawiać się będzie dwa razy w tygodniu (wtorek i czwartek o godz. 18.00). W poniedziałki, środy i piątki powtórki audycji publicystycznych (30 min.) – emitowanych zwykle o 12.00.
W paśmie „Filharmonia Dwójki” dominować będą transmisje Letniego Festiwalu Muzycznego Euroradia. W miejsce problemowych audycji muzycznych - nadawanych tradycyjnie o godz. 22.50 - program muzyczny „Serenada notturna”.
Na życzenie słuchaczy, od poniedziałku do piątku, o godz. 23.40 – powtarzana będzie powieść „Pan Wołodyjowski” Henryka Sienkiewicza w znakomitej interpretacji Janusza Gajosa (premiery były emitowane w okresie jesień 2005 – zima 2006).
Na czas lata zawieszono audycję „Księga pianistów polskich” (sobota, godz. 17.00) oraz edukacyjny cykl „Co słychać w muzyce?” (sobota, godz. 14.20). We wrześniu pojawi się w co drugą sobotę o tej porze premierowy cykl „Symfonie Dymitra Szostakowicza” – związany z 100. rocznicą urodzin tego kompozytora).
Niedzielne pasmo „Słowem i dźwiękiem” przystosowane zostało do wymogów wakacyjnego programu – został wprowadzony nowy blok literacko-muzyczny pt. Niedziela z muzyką, od godz. 14.00 do 18.00. O godzinie 18.00 – powtarzane będą wybrane audycje cyklu prof. Mieczysława Tomaszewskiego pt. „Godzina pieśni polskiej”.
Na czas wakacji godzina emisji „Wieczoru literackiego” przesunięta z godz. 22.00 na 23.00.
„W sezonie letnim będziemy transmitować i rejestrować polskie festiwale muzyczne: Festiwal Pianistyczny w Dusznikach, „Chopin i jego Europa” w Warszawie, „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu, „Muzyka w raju” w Paradyżu” – mówi Katarzyna Rutkowska – Newman.