PolitykaWiemy, jak wyglądają najnowsze okładki tygodników. Próżno szukać punktu wspólnego

Wiemy, jak wyglądają najnowsze okładki tygodników. Próżno szukać punktu wspólnego

Nie można wskazać jednego tematu, który zdominował okładki tygodników. W poniedziałek za szybą kiosku zobaczymy zarówno wizerunek Mateusza Morawieckiego, Rafała Trzaskowskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Władysława Gomułki, jak i Magdaleny Cieleckiej.

Wiemy, jak wyglądają najnowsze okładki tygodników. Próżno szukać punktu wspólnego
Źródło zdjęć: © Twitter
Anna Kozińska

04.03.2018 | aktual.: 28.03.2022 10:19

"Marzec '68" - słowa te podają coraz częściej, również z ust polityków. Wszystko przez obchody 50. rocznicy wydarzenia. Jemu właśnie okładkę postanowił poświęcić tygodnik "Do Rzeczy". Artykuł zapowiedział tytułem: "Mamy za nich przepraszać?" i zilustrował wizerunkami Wojciecha Jaruzelskiego i Władysława Gomułki.

"Wybuch społeczny z 1968 r. zajmuje w historii kryzysów PRL miejsce szczególne. ani Październik 1956, ani Grudzień 1970, ani stan wojenny nie są wspominane na tak wiele różnych sposobów. I nie są używane jako pałka na adwersarzy. To chyba najbardziej dzielący z powojennych „polskich miesięcy” - ocenia Piotr Semka w tekście "Ostatni taki Marzec?". "Antysemicka akcja w LWP została sprowokowana przez ludzi bezkrytycznie zapatrzonych w ZSRS. Jej genezy należy szukać w Głównym Zarządzie Politycznym – piszą z kolei Sławomir Cenckiewicz i Paweł Piotrowski w materiale "Ludowe Wojsko Antysemickie".

Do aktualnej polityki na okładce postanowił nawiązać z kolei "Wprost". Umieścił na niej wizerunek Mateusza Morawieckiego, co zapowiedzieli przedstawiciele tygodnika na gali wręczenia tytułu Człowieka Roku tygodnika "Wprost".

Jaki powinien być współczesny polityk? Przede wszystkim... mało widoczny – pisze redaktor naczelny tygodnika "Wprost" Jacek Pochłopień w swoim felietonie.

Polityka opozycji, posła Platformy Obywatelskiej zobaczymy z kolei na okładce "Sieci". Tygodnik zmodyfikował tytuł książki Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice". Efekt? "Trzaskowski i jego tajemnice" - ten napis wraz z wizerunkami polityka PO, lidera tej partii Grzegorza Schetyny i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz Waltz tworzą najnowszą okładkę prawicowego pisma..

Autorzy okładkowego artykułu "Haki 'złotych chłopców'" opisują, kim dla PO jest Trzaskowski oraz jakie nadzieje, emocje i oskarżenia ciągnie za sobą jego start w wyborach samorządowych. "Kampania w Warszawie jeszcze nie wystartowała, a już lecą w niej wióry i padają niezwykle mocne oskarżenia. Trzaskowski jest pod ostrzałem swojego dawnego kolegi, Michała Dzięby. Z jednej strony mamy doniesienia o przyjęciu sporej gotówki na kampanię wyborczą w 2009 r., ale też obyczajowe, dotyczące zażywania narkotyków i udziału w sex party, z drugiej – zarzuty choroby psychicznej i zapowiedź pozwu o naruszenie dóbr osobistych" - piszą.

Okładka "Newsweeka" może wydawać się najmniej polityczna, bo umieszczono na niej wizerunek Magdaleny Cieleckiej i jej partnera Davida Wajntrauba. Wywiad z nimi dotyczy jednak między innymi problemu antysemityzmu i polityki rządu.

"Moja rozmowa z Magdaleną Cielecką i jej partnerem, Dawidem Wajntraubem, Izraelczykiem poczętym w Polsce, urodzonym w Szwecji, gdzie jego rodzice wyjechali po Marcu ’68, od 1987 roku mieszkającym w Izraelu, a od 5 lat w Polsce. Miłość w czasach zarazy i antysemityzmu"- tak na Twitterze wywiad zapowiedział Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)