Trwa ładowanie...
ycipk-3nzcmu

Wiemy, co Rada ECS odpowie Ministrowi Kultury

Rada Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku przyjmie dziś uchwałę, którą przekaże ministrowi kultury i wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu. Na posiedzeniu Rady pojawiła się pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która przyszła razem z 11-letnią córką.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i szef ECS Basil Kerski
Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i szef ECS Basil Kerski (WP.PL, Fot: Sebastian Łupak)
ycipk-3nzcmu

Rada zebrała się dziś w ECS, żeby ustalić, czy przyjąć propozycję ministerstwa: powołanie ministerialnego wicedyrektora oraz 10 członków nowego Działu Anny Walentynowicz. Obrady zaczęły się od uczczenia minutą ciszy zamordowanego Pawła Adamowicza.

Na posiedzeniu Rady – w miejsce jej przewodniczącego, zamordowanego Pawła Adamowicza, pojawiła się Aleksandra Dulkiewicz. Prawdopodobnie to ona zajmie miejsce zabitego prezydenta Gdańska. Dulkiewicz na posiedzenie Rady przyszła z córką, 11-letnią Zosią, która przyszła w zielonej czapeczce Lechii Gdańsk.

Na posiedzeniu rady są m.in. Bogdan Borusewicz, prof. Ireneusz Krzemiński, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis i mecenas Jacek Taylor. Wiceministra kultury Jarosława Sellina z PiS reprezentuje dziś Jan Hlebowicz, rzecznik prasowy gdańskiego IPN. Jest również przedstawiciel NSZZ Solidarność. Posiedzenie jest zamknięte dla mediów, ale WP widziała projekt uchwały, która ma zostać przyjęta.

ycipk-3nzcmu

Zobacz także: Andrzej Duda specjalnie dla Wirtualnej Polski po tragedii w Gdańsku

W projekcie czytamy m.in.: "Rada wyraża swój sprzeciw wobec wiązania wysokości dotacji z politycznymi żądaniami podporządkowania ministerstwu platformy programowej ECS, poprzez ustanowienie wbrew zawartej w 2007 roku umowie nowego stanowiska z-cy dyrektora, który dbałby o przekaz historyczny w kontrze do projektów przyjętych w zawartych w przyjętym przez Radę planie merytorycznym”.

Przypomnijmy, że Europejskie Centrum Solidarności w ostatnich latach otrzymywało dotację podmiotową na poziomie ponad 7 mln zł. W październiku ub. roku ministerstwo kultury podjęło decyzję o powrocie w 2019 r. do podstawowej kwoty dotacji w wysokości 4 mln zł, uzasadniając, że taka kwota jest zapisana w umowie o współprowadzeniu instytucji i zgodna z aneksem z 2013 r.

ycipk-3nzcmu

W piątek przed południem ruszyła internetowa zbiórka na ECS. Akcję zorganizowała Patrycja Krzemińska. To ta sama osoba, która zainicjowała wrzucanie pieniędzy do wirtualnej puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W sobotę ok. południa uzbierano już blisko 2,2 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3nzcmu

ycipk-3nzcmu
ycipk-3nzcmu