PolskaWielkopolska walczy o mikroelektrownie słoneczne

Wielkopolska walczy o mikroelektrownie słoneczne

Z okazji 10. urodzin polski oddział Greenpeace zbuduje trzy małe elektrownie słoneczne. Być może pojawią się one na terenie Wielkopolski.

Wielkopolska walczy o mikroelektrownie słoneczne
Źródło zdjęć: © Greenpeace Poland

31.07.2014 | aktual.: 01.08.2014 13:49

Odnawialne źródła energii, czyli produkowanie prądu przy wykorzystaniu słońca, wiatru czy biomasy to ciągle jest w Polsce awangarda. Produkowania energii elektrycznej na własny użytek nie ułatwiają też obowiązujące w naszym kraju przepisy. Działacze Greenpeace nie chcą czekać z założonymi rękami na zmiany w prawie i już teraz wspierają tych, którzy chcą zostać prosumentami, czyli jednoczesnymi konsumentami i producentami energii.

Z okazji przypadających w tym roku 10. urodzin polskiego oddziału Greenpeace, organizacja zamierza zbudować w Polsce trzy mikroelektrownie słoneczne.

- Fundując trzy mikroelektrownie oparte o OZE, chcemy pokazać, że energetyka obywatelska jest możliwa także w naszym kraju - mówi Robert Cyglicki, ekspert od mikroenergetyki oraz dyrektor programowy Greenpeace Polska. – W Polsce istnieją idealne warunki pozyskiwania zielonej energii, co Greenpeace udowadnia m.in. poprzez stworzenie instalacji fotowoltaicznych na dachach trzech szkół w województwie lubuskim - dodaje.

O tym, gdzie powstaną kolejne elektrownie, zdecyduje konkurs "Uwolnij Energię". W formularzu dostępnym na stronie www.greenpeace.pl/konkurs należy zgłosić osobę lub instytucję, uzasadnić swój wybór oraz dołączyć materiał fotograficzny lub wideo. Do konkursu zgłaszać można pełnoletnie osoby mieszkające w Polsce, instytucje publiczne (np. szkoły, przedszkola, schroniska dla zwierząt, szpitale, hospicja, urzędy, biblioteki czy domy kultury) oraz organizacje pozarządowe. Zgłaszane podmioty muszą posiadać tytuł prawny do obiektu, na terenie którego miałaby powstać mikroelektrownia OZE. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzech kandydatów.

Konkurs potrwa od 15 lipca do 12 września. Składa się z czterech etapów: zgłoszeniowego (15 lipca - 10 sierpnia); wstępnej selekcji (11-31 sierpnia), z której wyłoniona zostanie lista najatrakcyjniejszych projektów; głosowania internetowego (1-9 września), w którym internauci zdecydują o finałowej dziesiątce oraz fazy finałowej, która zakończy się 12 września ogłoszeniem zwycięzców przez jury konkursu.

Na razie w gronie instytucji zgłoszonych na konkurs znajdują się trzy obiekty z województwa wielkopolskiego. To Gimnazjum nr 2 w Luboniu, Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Tuliszkowie.

Szczegółowe informacje na www.greenpeace.pl/konkurs

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)