PolskaWielkopolska otrzyma środki unijne na budowę szpitala dziecięcego w Poznaniu

Wielkopolska otrzyma środki unijne na budowę szpitala dziecięcego w Poznaniu

W najbliższych sześciu latach Wielkopolska otrzyma z Unii Europejskiej blisko 2,5 miliarda euro. Komisja Europejska zgodziła się, aby część unijnych pieniędzy została przeznaczona na budowę Szpitala Matki i Dziecka.

Wielkopolska otrzyma środki unijne na budowę szpitala dziecięcego w Poznaniu
Źródło zdjęć: © WP.PL

W listopadzie w Brukseli zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Ostatecznie ustalono, że Wielkopolska na realizację programu otrzyma kwotę 2,45 mld euro.

Obecnie trwają uzgodnienia redakcyjne dokumentu, który Komisja Europejska otrzyma 17 listopada. Tekst powinien zostać zatwierdzony jeszcze w tym roku, co umożliwi rozpoczęcie szczegółowych działań i ogłoszenie konkursów.

- Jest to możliwe w pierwszym kwartale przyszłego roku, gdyż jesteśmy w gronie siedmiu województw - liderów procesu uzgadniania Regionalnych Programów Operacyjnych – wyjaśnia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Największym sukcesem negocjacyjnym jest uzyskanie zgody, aby ze środków unijnych wesprzeć budowę Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu. Wcześniej Komisja Europejska nie zgadzała się, aby te środki były przeznaczane na nowe inwestycje w służbie zdrowia.

- Projekt budowy szpitala jest już w tekście do zatwierdzenia przez Komisję Europejską, a to daje nam przepustkę, by się starać o umieszczenie tego projektu na mapie potrzeb inwestycyjnych w zakresie opieki zdrowotnej w Polsce - mówi Woźniak.

Budowa szpitala otrzyma bowiem wsparcie unijne tylko wtedy, gdy inwestycja znajdzie się na mapie potrzeb inwestycyjnych opracowanej przez ministerstwo zdrowia. To jeden z dwóch tzw. dużych projektów WRPO (budowa szpitala ma kosztować ok. 300 mln zł). Drugim jest modernizacja linii kolejowej Poznań - Piła.

Na co jeszcze zostanie przeznaczona pula unijnych pieniędzy w latach 2014-2020? Blisko 468 mln euro zostanie przeznaczone na realizację działań związanych ze wsparciem przedsiębiorczości, badań i rozwoju oraz transferu innowacji.

353,5 mln euro zostanie przeznaczone na poprawę sytuację w zakresie energii, w tym działania zmierzające do zmniejszenia emisyjności gospodarki. Przewidziano m.in. dofinansowanie instalacji służących do produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE) wraz z ich przyłączanie do ogólnokrajowej sieci elektroenergetycznej. Chodzi także np. o wyposażenie transportu publicznego w niskoemisyjny tabor, inwestycje przyczyniające się do ograniczania ruchu drogowego w centrach miast, czy budowę ścieżek rowerowych.

Na rozwój transportu drogowego i kolejowego w sumie zarezerwowano 414 mln euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone głównie na drogi wojewódzkie, ale w mniejszym zakresie także na lokalne. Dofinansowana zostanie także modernizacja linii kolejowych o istotnym znaczeniu dla systemu regionalnych przewozów pasażerskich w Wielkopolsce. Modernizowane będą także obiekty dworcowe. Ponadto planowany jest zakup taboru kolejowego dla regionalnych przewozów pasażerskich.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)