Trwa ładowanie...

Wielkie odkrycie na dnie u wybrzeży Anglii. Znaleziono historyczny ster

Naukowcy odkryli zagubiony element okrętu wojennego HMS Invincible. Chodzi o ster wraku. Właśnie znaleziono go ok. 60 m od głównego miejsca zatonięcia okrętu, które miało miejsce w 1758 r. w cieśninie Solent. Jeszcze nie wiadomo, czy jego wydobycie okaże się opłacalne.

Share
Historyczny ster okrętuHistoryczny ster okrętuŹródło: Bournemouth University, fot: Bournemouth University
d2d03wv

To była rutynowa inspekcja archeologów morskich, gdy niespodziewanie natknięto się na długie ostrze leżące na dnie cieśniny Solent. To tam ster zakleszczył się, doprowadzając do zatonięcia okrętu wojennego. Od czasu odkrycia wraku w 1979 r. wydobyto już ponad 2000 artefaktów.

Historyczny ster okrętu Bournemouth University
Historyczny ster okrętuŹródło: Bournemouth University, fot: Bournemouth University

Co się działo z okrętem?

Okręt wojenny HMS Invincible został zbudowany przez Francuzów w 1744 r. Ci jednak dość szybko go stracili, bo już trzy lata później Brytyjczycy podczas bitwy pod przylądkiem Finisterre zdobyli ów okręt. W 1758 r. ster się zaciął i okręt osiadł na mieliźnie między portem Langstone a wyspą Wight. Trzy dni później wywrócił się. Wrak został odnaleziony przypadkowo po 222 latach od zatonięcia. Pewien rybak wyłowił dziwny kawałek drewna. Gdy nurkowie zeszli w głąb wody, zidentyfikowali wrak, który już w następnym roku został uznany za historyczny zgodnie z ustawą o ochronie wraków z 1973 r.

Odnalezienie steru

Od kilku lat badania na dnie morskim przybrały na intensywności, co z pewnością przyczyniło się do odnalezienia brakującego steru. Powodem były zmiany poziomu dna morskiego, które spowodowały, że jest ono bardziej narażone na działanie żywiołów, a tym samym podwodne relikty stały się bardziej podatne na uszkodzenia.

d2d03wv

- Od 2010 roku przeprowadziliśmy kilka badań dna morskiego i zauważyliśmy kilka anomalii 60 metrów od rufy łodzi, która, jak podejrzewałem, mogła być sterem. (...) naturalna erozja pokrywającego go piasku sprawiła, że obiekt stał się bardziej widoczny. W trakcie nurkowania zauważyliśmy, że przypomina bardziej ster w swoim kształcie - powiedział Dan Pascoe, archeolog morski z Bournemouth University.

Co dalej ze sterem?

Archeolodzy postanowili, że historyczny ster zostanie pokryty workami z piaskiem, które mają chronić go przed dalszą erozją. Nie potrafią jednak jeszcze udzielić odpowiedzi na pytanie, czy wydobycie tego artefaktu okaże się finansowo opłacalne. Możliwe, że trzeba będzie zostawić znalezisko na dnie. Inne ważne znaleziska pochodzące z okrętu HMS Invincible to m.in. pokrywa lufy pistoletu, kolekcja pistoletów obrotowych (niektóre z nienaruszonymi rumplami i mocowaniem) oraz wiele innych drobnych znalezisk, w tym sztućce, butelka zakorkowanego rumu i guziki pułkowe.

Tajemnice wraków i jaskiń ujawnione. Niezwykłe nagranie z głębin Hawajów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2d03wv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d03wv
d2d03wv
Więcej tematów