Wielkie liczenie turystów w Karkonoszach
Wielkie liczenie turystów odwiedzających Karkonoski Park Narodowy rozpocznie się w sobotę. Potrwa do 15 sierpnia. Specjalni ankieterzy będą w tym czasie odnotowywać, ile osób wchodzi na Śnieżkę oraz odwiedza inne części parku.
Zdobyte w ten sposób informacje posłużą do określenia "popularności" poszczególnych obiektów oraz ułożenia listy szlaków, które są najchętniej uczęszczane. Poznajemy preferencje turystów i możemy dostosować swoją ofertę do ich oczekiwań - powiedziała Barbara Wieniawska z Karkonoskiego Parku Narodowego.
Monitoring ruchu turystycznego w Karkonoskim Parku Narodowym przeprowadzony będzie już po raz piąty.
Akcja prowadzona jest zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie granicy. Pracownikom parku narodowego pomagają studenci.
Oprócz sprawdzania natężenia ruchu, ankieterzy będą pytać turystów o wybierane przez nich formy wypoczynku, miejsca, które najchętniej zwiedzają, dlaczego wybrali się właśnie w Karkonosze, jak oceniają ich infrastrukturę oraz obsługę i informację turystyczną.
Według ubiegłorocznych obliczeń, w ciągu dziewięciu dni tylko w jednym miejscu, w podnóża Śnieżki, w rejonie tzw. Śląskiego Domu, pojawia się około 100 tys. turystów, a na szczyt góry w tym czasie wchodzi 35 tys. osób.
Zbierane od kilku lat dane wskazują, że Karkonoski Park Narodowy, będący jednym z najmniejszych pod względem powierzchni, należy do najpopularniejszych w kraju jeśli chodzi o liczbę odwiedzających go osób. Rocznie Karkonoski Park Narodowy odwiedza ok. 1,5 mln osób.
Najchętniej zwiedzane przez turystów atrakcje parku to najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżka (1602 metrów n.p.m.), wodospady Kamieńczyka i Szklarki, ruiny zamku Chojnik i schronisko Samotnia nad Małym Stawem. Do dyspozycji turystów jest 112 szlaków, 10 wyciągów i 12 schronisk.(ab)