Wielki Tydzień przygotowaniem do Świąt Wielkanocnych
Niedziela Palmowa w Kościele katolickim
rozpoczyna Wielki Tydzień. Jest to ostatni tydzień przed Świętami
Wielkanocnymi, którego najważniejszą część stanowi tzw. Triduum
sacrum (święte trzy dni).
Na Triduum Paschalne składa się autonomiczny zespół obrzędów i nabożeństw odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę.
Wielki Tydzień to czas przygotowań do najważniejszego święta chrześcijan - Wielkiej Nocy. Okres ten od wieków jest czasem skupienia, modlitwy i postów.
Ostatnie dni przed Wielkanocą to dla chrześcijan czas szczególnej powagi, skupienia i refleksji nad własnym życiem oraz postępowaniem w stosunku do Boga i ludzi. Jest to czas pokuty, nawrócenia i składania jałmużny na rzecz ubogich, a także czas nawiedzania obłożnie chorych w domach przez kapłanów.
Łukasz Gołębiowski w książce "Lud polski" opisuje pobożność społeczeństwa polskiego w okresie Wielkiego Tygodnia: "Konstancja Austriaczka, żona Zygmunta III, przez cały Wielki Tydzień zwiedzała ubogich i chorych, udzielała wsparcia, w Wielki Piątek obchodziła groby i całą noc przepędzała w kościele aż do zaśpiewania w Wielką Sobotę Alleluja. Wszyscy Polacy w duchu pobożności w Wielki Tydzień odrzuciwszy dzieła światowe, zajmowali się nabożeństwem, przygotowaniem do spowiedzi wielkanocnej, nie opuszczali żadnego nabożeństwa".
W Wielki Czwartek biskupi i królowie obmywali nogi dwunastu biedakom na znak pokory i równości wszystkich ludzi wobec Boga. Obrzęd ten - odprawiany na pamiątkę obmycia nóg apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy - znany jest do dziś. W Rzymie papież każdego roku myje i całuje nogi dwunastu starcom; w Archikatedrze Warszawskiej rytuału tego dokonuje prymas Polski.
Dniem największej żałoby jest Wielki Piątek. Z ołtarzy znikają wtedy kwiaty i świece, puste są tabernakula, a obrazy z wizerunkiem Chrystusa - zasłonięte. Zachowała się wielowiekowa tradycja odsłaniania w Wielki Piątek w kościelnych nawach Grobów Chrystusa, odwiedzanych tłumnie przez wiernych.
Nieodłącznym elementem Wielkiego Tygodnia pozostają kościelne widowiska pasyjne. Przedstawienia przypominają najważniejsze biblijne wydarzenia Męki Pańskiej: wjazd Chrystusa do Jerozolimy, Ostatnią Wieczerzę, czuwanie w Ogrójcu, zdradę Judasza, sąd nad Jezusem, a wreszcie dźwiganie krzyża i śmierć.
Najsłynniejsze polskie widowiska pasyjne odbywają się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie trwają prawie cały tydzień. Przybywa na nie mnóstwo pielgrzymów z całej Polski.